لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۳

امریکا بازرسی را از پناهجویان کمپ‌های جزایر پاسیفیک آغاز کرده‌است


ایالات متحده امریکا بازرسی شدید پناهجویان مستقر در کمپ‌های جزایر پاسیفیک را آغاز کرده‌است.

این‌ها کسانی اند که در راه مهاجرت به آسترالیا توسط مقام‌های آسترالیایی به این کمپ‌ها انتقال یافته‌اند.

اداره بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا توافق کرده بود که ۱۲۵۰ پناهجوی مستقر در کمپ‌های نائورو "Nauru" و پاپوآ گینه‌ نو "Papua New Guinea" را پذیرفته و به امریکا انتقال دهد.

اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ که در ابتدا مخالفت‌اش‌ را با این توافق نشان داده بود، یک ماه پیش گفت، در صورتی‌که این پناهجویان مراحل شدید بازرسی را موفقانه سپری کنند، دوسیه‌های‌شان برای انتقال به امریکا مورد غور قرار خواهد گرفت.

دو پناهجوی مستقر در کمپ "پاپوآ گینه نو" به خبرگزاری رویترز گفته اند که سؤال و جواب از پناهجویان درین کمپ هفته پیش به پایان رسید.

تصویر جنبۀ تزئینی دارد
تصویر جنبۀ تزئینی دارد

آن‌ها گفته اند که مصاحبه‌شان با سوگند به راست‌گویی آغاز و برای شش ساعت در مورد خانواده، دوستان و هر نوع ارتباط با گروه دولت اسلامی ادامه یافت.

یک تن از این پناهجویان که نخواسته نامش گرفته شود به رویترز گفته‌است از او پرسیده شد که چرا خانه‌اش را ترک کرد و چرا آسترالیا را برای پناهندگی انتخاب کرده‌است؟

در کمپ مانوس "Manus" واقع در جزیره "پاپوآ گینه نو" ۱۳۰۰ پناهجو بسر می‌برد که از طریق کشتی به این جزیره رسیده‌اند.

گروه‌های حقوق بشر همواره شرایط ناگوار کمپ‌های پناهجویان درین جزایر را مورد انتقاد قرار داده‌اند اما مقام‌های آسترالیایی می‌گویند، پس از آن‌که هزارها تن در راه رسیدن به این‌کشور غرق شده و جان‌های شان را از دست دادند، نیاز بود تا برای جلوگیری از آمدن پناهجویان شرایط را برای آن‌ها دشوار کنند.

وزارت خارجه امریکا و قصر سفید تا کنون رسماً در مورد آغاز روند بازرسی پناهجویان درین جزایر چیزی نگفته اند.

روابط آسترالیا و اداره دونالد ترمپ زمانی به تیرگی گرائید که آقای ترمپ پس از آن‌که رسماً به‌عنوان رئیس جمهور امریکا کار را آغاز کرد در صحبت با مالکوم ترنبول صدراعظم آسترالیا توافق انتقال پناهجویان به امریکا را یک "معامله بی‌معنی" خواند.

در مورد سرنوشت آن‌عده پناهجویان که مرحله بازرسی امریکا را موفقانه سپری نخواهند کرد تا کنون چیزی گفته نشده‌است که درین جزایر باقی می‌مانند و یا هم به‌کشورهای شان فرستاده خواهند شد؟

گفته می‌شود، پناهجویان که در کمپ‌ها در جزایر پاسیفیک منتظر سرنوشت‌شان‌ اند از افغانستان، پاکستان و ایران اند.

مقام‌های آسترالیایی برای پناهجویان که به‌گونۀ داوطلبانه آسترالیا را ترک کرده و به کشور شان بر می‌گردند، ۲۵ هزار دالر می‌پردازد، پیشنهادی که تا کنون از سوی اندکی پذیرفته شده‌است.

XS
SM
MD
LG