لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۸

شماری از سناتوران: اگر به سرپل توجه نشود این ولایت سقوط می‌کند


شماری از نماینده‌های ولایت سرپل در مشرانو جرگه از افزایش ناامنی‌ها درین ولایت ابراز نگرانی می‌کنند.

پس از نشر گزارش‌ها در مورد افزایش نا‌امنی در سرپل برخی از نماینده‌های این ولایت در مشرانو جرگه می‌گویند، اگر در برابر مخالفین مسلح در سرپل اقدام جدی نشود این ولایت به‌زودی سقوط خواهد کرد.

برخی اعضای مشرانو جرگه روز یکشنبه در جلسه عمومی این جرگه با ابراز نگرانی از وخیم شدن وضعیت در سرپل گفتند، به دلیل عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی در آن ولایت فعالیت مخالفین مسلح بیشتر شده‌است.

محمد عظیم قویاش یک‌تن از نماینده‌های سرپل در مشرانو جرگه گفت، مردم از این وضعیت به ستوه آمده و اگر این ولایت بدست مخالفین مسلح سقوط کند، فاجعه بزرگ رخ خواهد داد.

ولسی جرگه افغانستان
ولسی جرگه افغانستان

او گفت:

"متأسفانه وضعیت امنیتی سرپل شکننده‌تر است و فعلاً جنگ در ۵ کیلومتری مرکز شهر از طرف روز ادامه دارد و از طرف شب در ۲۰۰ متری و ۱۰۰ متری تعمیر مقام ولایت، تعمیر قوماندانی امنیه و سایر ادارات دولتی درگیری ادامه دارد اگر به زودترین فرصت توجه جدی نشود سرپل بدست دشمنان مردم افغانستان سقوط خواهد کرد."

آقای قویاش می‌گوید، از آغاز سال تا کنون بیش از دو هزار نیروی امنیتی افغان عملیات‌ها را بر ضد مخالفین مسلح در آن ولایت انجام داده‌اند اما به گفته‌وی این عملیات‌ها درست انجام نشده و نتایجی در قبال نداشته‌است.

این سخنان در حالی مطرح می‌گردند که ناامنی‌ها در ولایات کندهار، ارزگان، خوست و زابل نیز بیشتر گردیده و در چند روز گذشته در زابل و کندهار چند تن از نیروهای امنیتی افغان و افراد ملکی در حمله مخالفان مسلح دولت کشته و زخمی شدند.

پیش از این برخی اعضای مشرانو جرگه با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در ولایت سرپل گفته‌اند که در کنار طالبان مسلح گروه داعش نیز درین ولایت به سرباز گیری آغاز کرده‌است.

در همین حال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع فعالیت مخالفین مسلح در ولایت سرپل را تائید می‌کند، اما می‌گوید که به‌خا‌طر سرکوب کردن آنان عملیات نیروهای امنیتی افغان ادامه دارد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

او افزود:

"ما تحرکات دشمن را تائید می‌کنیم اما قوای مسلح افغانستان و وزارت دفاع در جریان است و حملات هوایی و زمینی آن‌جا پلان شده و به‌صورت دوامدار اجرا می‌شود به‌نظر من کدام چیزی جدی به‌وجود نخواهد آمد که سبب تشویش مقامات شود باز هم شکایات آنان را با وزیر صاحب دفاع و لوی درستیز شریک می‌سازیم."

در عین حال فضل‌الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه می‌گوید که وضعیت امنیتی در سرپل و برخی ولایات دیگر نگران کننده‌است و باید به آن هرچه زودتر رسیدگی شود.

از سوی هم فقیر محمد فقیر یک‌تن از کارشناسان امنیتی با تأکید بر تجهیز نیروهای امنیتی افغان می‌گوید تا زمانی‌که هماهنگی لازم میان نهادهای امنیتی افغان به‌میان نیاید، تأمین امنیت به‌گفته وی درین کشور ناممکن خواهد بود.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG