لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۵

سعودی، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلوماتیک‌شان را با قطر، قطع کردند


عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر روابط دیپلوماتیک‌شان را با قطر، قطع کردند و این کشورها گفته‎اند، نه‌تنها روابط دیپلوماتیک‌شان را با قطر قطع می‎کنند، بلکه همه راه‎های ترانسپورت بحری، زمینی و هوایی‌شان را با این کشور قطع خواهند کرد.

به این ترتیب کشور غنی از نفت قطر را تجرید خواهند کرد که بزرگترین پایگاه امریکا در منطقه در آن مستقر است و از بازی‎های سال ۲۰۲۲ میلادی جام فوتبال فیفا، میزبانی خواهد کرد.

کشورهای خلیج، کشور قطر را خیلی نزدیک به جنبش اخوان‌المسلمین می‎دانند و به حمایت از سایر گروه‎های تروریستی متهم نموده، خیلی نزدیک به ایران می‎دانند.

نشان حکومت های عربی
نشان حکومت های عربی

دلیل این حرکت عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر، تخطی‎های فاحش قطر از قوانین بین‌المللی و حمایت از تروریزم خوانده شده‎است.

آژانس خبری رسمی عربستان سعودی می‎گوید، تصمیم قطع روابط با قطر با استفاده از حق خود ارادیت این کشور که توسط قوانین بین‌المللی تضمین شده، برای حراست از امنیت ملی عربستان اتخاد شده‎است.

بحرین، کشور قطر را به حمایت از تروریزم و مداخله در امور داخلی این کشور متهم می‎کند و به اتباع قطر ۱۴ روز وقت داده‎است تا بحرین را ترک کنند.

بحرین می‎گوید که تصمیم قطع روابط با قطر را به‌خاطر این‎که قطر به بی‌ثبات سازی امنیت کشور شاهی بحرین و مداخله در امور داخلی این کشور ادامه می‎دهد، گرفته‎است.

در یک اعلامیه بحرین گفته شده، قطر به پخش بحران در بحرین در تخطی با اصول قوانین بین‌المللی ادامه می‎دهد.

آژانس خبری دولتی مصر گزارش داده‎است که این کشور روابط‌اش را با قطر به دلیل حمایت این کشور از تروریزم قطع می‎کند.

قطر یکی از کشور های غنی عربی است.
قطر یکی از کشور های غنی عربی است.

وزارت خارجه مصر گفته‎است، همه تلاش‎ها به‌خاطر متوقف ساختن حمایت قطر از تروریزم ناکام شده‎است.

شرکت هوایی "اتحاد" متعلق به امارات متحده عربی اعلان کرد که همه پرواز هایش را از این کشور به شهر دوحه، از تاریخ ششم جون به بعد به حالت تعلیق قرار می‎دهد.

ابوظبی به دیپلومات‎های قطر ۴۸ ساعت وقت داده‎است تا امارات را ترک کنند.

وزارت خارجه قطر در یک اعلامیۀ حرکت این کشورها را تأسف برانگیز خوانده گفته‎است، این اقدامات قابل توجیه نبوده، روی اتهامات و ادعاهای غیر واقعی استوار است.

وزیر خارجه امریکا امروز پنجم جون از همه کشورهای خلیج خواست، متحد باقی مانده، روی حل اختلاف نظرها کار کنند.

رکس تیلرسن بعد از اجلاس وزرای خارجه و دفاع امریکا استرالیا در شهر سیدنی، گفت:

"یقیناً ما همه جوانب را تشویق می‎کنیم که با هم نشسته، از طریق گفت‌وگو اختلافات‌شان را حل کنند و اگر ما بتوانیم در زمینه حل اختلافات کمک کنیم. به عقیده ما مهم است که شورای همکاری خلیح متحد باقی بماند."

قطر از مهمترین پایگاه نظامی امریکا در منطقه میزبانی می‎کند و حدود ۱۰ هزار نظامی امریکایی در قطر مستقر اند.

روابط بین قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی که متحد نزدیک امریکا محسوب می‎شود، از گذشته‎ها به این‌سو با تنش‎های جدی مواجه است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین سفرای‌شان را از قطر در اعتراض به حمایت این کشور از اخوان‎المسلمین بیرون کردند.

XS
SM
MD
LG