لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۸

صدراعظم هند در اواخر ماه جاری میلادی به واشنگتن می‌رود


نریندرا مودی صدراعظم هند

صدراعظم هند در اواخر این ماه به واشنگتن می‌رود.

نریندرا مودی برای نخستین بار با دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در قصر سفید رسماً دیدار خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، قصر سفید دیروز گفت، گسترش روابط اقتصادی و نظامی میان هند و امریکا و هم چنان جستجوی راه‌های تقویت همکاری‌های دو کشور در مبارزه علیه تروریزم از مسایل مورد بحث میان مودی و ترمپ خواهد بود.

انتظار می‌رود آقایان مودی و ترمپ در ۲۶ جون با هم دیدار کنند.

شان سپایسر سخنگوی قصر سفید
شان سپایسر سخنگوی قصر سفید

شان سپایسر سخنگوی قصر سفید گفته‌است، رئیس جمهور امریکا و صدراعظم هند درین دیدار موقف‌شان را در مورد گسترش مشارکت دو کشور اعلام خواهند کرد.

آقای سپایسر به مسایل چون مبارزه علیه تروریزم، گسترش اقتصاد و تقویت همکاری‌های امنیتی و اصلاحات در منطقه هند پاسیفیک اشاره کرد و آن را از اولویت‌های مشترک میان دو کشور خواند.

سپایسر افزود که میزان داد و ستد تجارتی میان امریکا و هند از ۲۰۰۰ میلادی به این سو ۶ برابر افزایش یافته است و در سال ۲۰۱۶ به ۱۱۵ میلیارد دالر رسید.

وزارت خارجه هند گفته است که رهبران امریکا و هند راه را برای تقویت هرچی بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور هموار خواهند ساخت.

در دوره ریاست جمهوری بارک اوباما روابط هند و امریکا بسیار تقویت شد بخصوص از ۲۰۱۴ به این سو زمانی که مودی به عنوان صدراعظم هند برگزیده شد.

دلیل تقویت این روابط این بوده‌است که با توجه به نفوذ روز افزون چین در آسیا به هند به یک شریک متعادل نگریسته می‌شد.

اما با وصف روابط عمیق هند و امریکا، پس از به قدرت رسیدن دونالد ترمپ یک سلسله اختلاف‌ها میان دهلی جدید و واشنگتن برجسته شده‌است.

رئیس جمهور ترمپ دستور داده که در مورد برنامه صدور ویزه برای کارگران ماهر هندی غور شود، اقدامی که منجر به نارضایتی دهلی جدید شده‌است.

موضوع دیگر، خروج امریکا از معاهدۀ پاریس در مورد تغییرات اقلیم است.

رئیس جمهور ترمپ هنگام اعلام‌اش در مورد خروج امریکا ازین معاهده گفت، دهلی جدید به شرطی با آن پیوست که میلیارد‌ها دالر کمک خارجی را دریافت کند.

سوشما سوارج وزیر خارجه هند این ادعای آقای ترمپ را رد کرد و گفت که هند بدون همکاری امریکا عضو این معاهده باقی خواهد ماند.

موضوع دیگری که مودی در موردش با دونالد ترمپ صحبت خواهد کرد اینست که هند امیدوار است رئیس جمهور امریکا در مورد تندروی اسلامی استراتژی جدی را در پیش بگیرد و یعنی موقف جدی را در برابر پاکستان اختیار کند.

پاکستان اتهام وارد می‌کند که گروه‌های تندرو از هند بر پاکستان حملات را انجام می‌دهند.

همچنان مودی می‌خواهد از واشنگتن بشنود که در ارتباط به امنیت افغانستان متعهد است، این مسئله‌ای است که اداره ترمپ در حال حاضر آن را در استراتژی جدید خود ارزیابی می‌کند.

XS
SM
MD
LG