لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۴

ماری مک مکین: افغان‌ها، توازن میان قلب و مغز شان را حفظ کرده‎اند


یک خانم هفتاد و هشت سالهء امریکایی که بخش اعظم عمرش را در افغانستان زنده‎گی کرده‎است، اکنون هم به ترک افغانستان علاقمندی ندارد.

ماری مک مکین ​کارمند یک موسسهء خیریه است و از مدت پنجاه سال به اینسو در افغانستان زنده‎گی و کار کرده‎است.

در ماه فبروری سال ۱۹۶۱ میلادی ماری کارلوین با اطفال و شوهرش به میدان هوایی کابل رسید و برای این کارمند سی و یکساله خیریه، افغانستان یک محیط کاملاً تازه محسوب می‎شد.

او نمی‎دانست این سفرش به کشوری که این‎که آن را خانهء خود می‎داند، چند سال طول خواهد کشید.

خانم مک مکین ​که در یک اپارتمان کوچک در شهر کابل زنده‎گی می‎کند، به کوه‎های افغانستان عشق می‎ورزد و با اظهار این‎که مردم افغانستان توازن بین قلب‎ها و مغز هایشان را حفظ کرده‎اند، می‎گوید:

"امریکایی‎ها تا حد زیاد از مغز هایشان استفاده می‎کنند، ولی قلب‎ها را فراموش کرده‎اند که هسته و محور وجود است."

او به کوه‎های افغانستان عشق می‎ورزد.
او به کوه‎های افغانستان عشق می‎ورزد.

سقوط نظام شاهی، کودتای هفتم ثور، تهاجم اتحاد شوروی سابق، حاکمیت و سقوط رژیم طالبان و بعد هم خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، رویدادهای تاریخی‎اند که ماری مک مکین ​شاهد عینی آن بوده‎است.

وی در جریان اقامت اش در افغانستان برای موسسهء مصونیت کودکان (سیف چلدرن) و سایر موسسات بین‎المللی پروژه‎های را عملی کرده‎است.

مارنی گوستافسون ​رئیس موسسهء پارسا که از پنجاه سال به اینسو در کابل با ماری کار کرده‎است، در مورد وی که قبلاً رئیس موسسهء پارسا نیز بوده‎است، می‎گوید:

"ماری مک مکین کسی است که با جامعهء افغانستان مدغم شده، از افغانستان همان اندازه گرفته که به این کشور داده‎است."

خانم مک مکین در جریان مدت بیش از پنجاه سال اقامتش در افغانستان، چندین بار مجبور به ترک این کشور هم شده، اما دوباره به افغانستان برگشته‎است.

او در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط طالبان به اتهام جاسوسی و تبلیغ عیسویت دستگیر شد، اما وی همهء اتهامات را رد کرد.

او که به زبان دری صحبت می‎کند، بالاخره در سال گذشته تقاضای تابعیت افغانستان را کرد و در روز اول سال جاری شمسی، تابعیت افغانستان برایش داده شد.

XS
SM
MD
LG