لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۳

صادرات هرات به‌زودی از طریق دهلیز هوایی به هند آغاز می‌شود


صادرات هرات به زودی از طریق دهلیز هوایی به هند آغاز می‌شود.

سعد خطیبی رئیس اطاق تجارت و صنایع ولایت هرات از انتقال بیش از چهل تُن از اقلام صادراتی این ولایت به کشور هند در هفته آینده سخن می‌زند.

مسئولان اطاق تجارت و صنایع افغانستان این برنامه را برای رشد صادرات افغانستان مهم می‌خواند اما تاکید می‌کنند که حکومت افغانستان باید زمینه را برای واردات و صادرات افغانستان از راه‌های زمینی هموار سازد.

تاجران و صادر کنندگان در هرات می‌گویند که به‌زودی کالاهای صادراتی شان‌را از طریق دهلیز هوایی به هند صادر می‌کنند.

سعد خطیبی رئیس اطاق تجارت و صنایع این ولایت گفت صادر کنندگان آماده‌اند تا بیش از چهل تُن از کالاهای صادراتی را از طریق میدان هوایی هرات به هند بفرستند.

او گفت:

"به محض که صادر کنندگان ما اعلام آمادگی کنند و آن مقداری که یک کارگو می‌تواند انتقال بدهد، یا شصت تُن و یا هم چهل تُن، فکر می‌کنم که به هفته بعد آمادگی داشته باشند، وقتیکه شروع شد کار به شکل مستمر هر قدر که ما صادرات داشته باشیم به همان میزان از طرف شرکت هوایی آریانا انشاالله آمادگی است که انتقال دهد."

ایجاد تنش‌های سیاسی میان حکومت افغانستان و پاکستان همواره مشکلات را به‌خاطر انتقال کالاهای صادراتی افغانستان از طریق پاکستان به هند به وجود آورده‌است.

حکومت افغانستان به‌خاطرحل این مشکلات دهلیز هوایی میان کابل و دهلی را برای برطرف ساختن این مشکلات در نظر گرفته‌است.

آذرخش حافظی رئیس روابط بین‌المللی اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان از کارگوی هوایی برای انتقال صادرات افغانستان به هندوستان استقبال می‌کند.

اما او بر همگرایی منطقوی برای رشد صادرات کشورهای منطقه تاکید می‌ورزد.

حافظی: من امیدوار هستم که اول راه‌های زمینی‌ما به هر جای‌که نزدیکتر است از همان جا استفاده بکنیم
حافظی: من امیدوار هستم که اول راه‌های زمینی‌ما به هر جای‌که نزدیکتر است از همان جا استفاده بکنیم

​او افزود:

"من امیدوار هستم که اول راه‌های زمینی‌ما به هر جای‌که نزدیکتر است از همان جا استفاده بکنیم و به اصطلاح همان هزینه‌های تجارت‌ما کم شود، تا جنس ما به قدرت رقابتی به بازار برود، وقتی بعضی از کشورها نخواهند با ما همکاری کنند ما راه های بدیل را داریم و کس ما را محاصره کرده نمی‌تواند."

افغانستان یکی از کشورهای محاط به خشکه در جهان است، در پهلوی عدم دسترسی به بحر، نبود امکانات مدرن ترانسپورتی نیز سبب شده‌است تا حکومت افغانستان دهلیز هوایی را بدیل خوبی برای انتقال صادرات افغانستان به هند برگزیند.

تاجران و صادر کنندگان افغان این برنامه را فرصت خوبی برای معرفی و بازاریابی صادرات افغانستان به کشورهای خارجی می‌دانند.

آن‌طوریکه مقامات در اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند کشور هند کالا های صادراتی افغانستان را از پرداخت تکس گمرکی معاف کرده‌است.

صادرات افغانستان سالانه بین سه صد و هفتاد و چهار ملیون دالر تا پنجصد و هشتاد و پنج میلیون دالر در نوسان بوده اما واردات آن به صورت رسمی و غیر رسمی از سرحد ده میلیارد دالر تجاوز می‌کند.

اولین اقلام صادرات افغانستان از طریق هوا، حدود سه هفته قبل از کابل به هند انجام یافت و قرار است این روند در ولایات هرات، کندهار و بلخ نیز انجام شود.

گزارش: شاه‌پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG