لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۲۱

نخستین سارنوال منع خشونت علیه زنان از سوی حکومت در غور تعیین شد


عبیده شریفی به‌عنوان سارنوال منع خشونت علیه زنان در غور رسماً به کارش آغاز کرد.

بعد از آن‌که یک سال قبل نگینه خلیلی به‌عنوان سارنوال منع خشونت علیه زنان در ریاست سارنوالی استیناف غور تعیین شد و بعد از مدت کوتاه جهت سپری نمودن دورۀ ماستری خود به آمریکا رفت، عبیده شریفی نخستین سارنوال زنیست که از سوی لوی سارنوالی کشور به‌عنوان سارنوال منع خشونت علیه زنان در سارنوالی استیناف این ولایت گماشته شده‌است.

خانم شریفی که رشتۀ حقوق را در بخش قضا و سارنوالی در پوهنتون کابل خوانده‌است، وعده می‌دهد که برای دسترسی زنان به عدالت و محو خشونت علیه زنان تلاش خواهد کرد.

او علاوه کرد:

"قبل از این‌که به غور بیایم همیشه گزارش‌های را می‌شنیدم که در غور زنان سوزانده می‌شوند و به انواع مختلف کشته می‌شوند و به بد داده می‌شوند. و هدف از آمدنم این است که بتوانم به مشکلات زنان یک اندازه رسیده‌گی کنم و از حقوق‌شان دفاع نمایم."

با این حال عبدالمعروف فایق، رئیس سارنوالی استیناف غور می‌گوید، قبل ازین با مشکلات زیادی دچار بودند و دوسیه‌های زنان از سوی سارنوال‌های مرد بررسی می‌گردید.

آقای فایق ابراز امیدواری می‌کند که با گماشته شدن یک زن به‌عنوان سارنوال، این مشکلات پایان خواهد یافت.

او گفت:

"نبود سارنوال زن در حقیقت در سانوالی منع خشونت یک مشکل جدی بود که زنان نمی‌توانستند آن چیزی که باید به سارنوالی اظهار کنند به برادران مرد خود در سارنوالی بگویند و امیدواریم که بعد از این، این همه مشکلات کاهش یابند."

از سوی هم، تعیین شدن عبیده شریفی به‌عنوان سارنوال منع خشونت علیه زنان، با استقبال فعالان حقوق زن در غور رو به‌رو شده‌است.

فریده ناصری و شهلا دو تن از فعالان حقوق زن در غور به رادیو آزادی می‌گویند:

"با نبود سارنوال زن در نهادهای عدلی و قاضایی مشکلات وجود داشت که ما همیشه خواهان این بودیم تا یک سارنوال زن به سارنوالی منع خشونت مؤظف شود که خوشبختانه این کار شد و باور داریم که این کار می‌تواند تأثیرات خوب داشته باشد."

عبیده شریفی در حالی به‌عنوان سارنوال منع خشونت علیه زنان در ولایت غور به کار آغاز می‌کند که این ولایت در چند سال اخیر شاهد موارد زیاد خشونت علیه زنان از جمله سنگسار رخشانه، تیر باران عزیزگل و ده‌ها مورد دیگر بوده‌است.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG