لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳۱ حمل ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۲

خانواده‎های قربانیان جنگ درزاب خواهان رسیده‎گی به مشکلات‌شان هستند


خانواده‎های قربانیان جنگ درزاب خواهان رسیده‎گی به مشکلات‌شان شده‎اند.

شماری از خانواده‎های قربانیان جنگ ولسوالی درزاب جوزجان که شمار شان نزدیک به ۵ هزار تن می‎رسند از ترس گروه داعش به شهر شبرغان پناه آورده و نیاز به مواد خوراکه دارند.

آن‎ها می‎گویند، تا اکنون هیچ مرجعی کمک کننده به نزد آن‎ها نرفته‎است.

نزدیک به ۵ هزار تن از خانواده‎های قربانیان جنگ که از ولسوالی درزاب مجبور به ترک خانه‎های شان شده، به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان به مساجد و خانه‎های اقارب‌شان جابه‌جا شده‎اند، در وضعیت بدی بسر می‎برند.

این خانواده‎ها می‎گویند که در جنگ‎های صورت گرفته در ولسوالی درزاب فرزندان‌شان را از دست داده و با مشکلات زیادی روبه‌رو اند.

بیجا شده های داخلی در فاریاب
بیجا شده های داخلی در فاریاب

عبدالفتاح یکی از معلمین مکاتب مرکز ولسوالی درزاب که بعد از سوختاندن مکتب نسوان درزاب از سوی جنگجویان داعش به شهر شبرغان فرار کرده‎است، می‎گوید:

"وضعیت ما مردم بسیار وخیم است، همه مردم از درزاب فرار کردند. تقریباً ۵ هزار خانه به‌شمول فامیل خود ما به شهر شبرغان آمدیم. حالا یک گیلاس آب خوردن نداریم. وضعیت صحی اطفال ما مردم هم خوب نیست. هیچ ارگان هم توجه نکرده‎است."

خانواده‎های قربانیان جنگ می‎گویند مخالفین مسلح دولت و داعش ستم‎های زیادی را بالای آنان و فرزندان‌شان انجام داده و این خانواده‎ها از هر خانه کشته و زخمی‎ها دارند.

در همین حال مقامات محلی جوزجان برای دست‌گیری این خانواده‎ها، کمیسیونی را ایجاد کرده‎است تا به مشکلات آنان رسیده‎گی صورت گیرد.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان می‎گوید در نخستین گام برای خانواده‎های کشته شده‎ها ۲۰ هزار افغانی و برای خانواده‎های زخمیان ده هزار افغانی پول نقد از طریق همین کمیسیون توزیع شده‎است.

درین اواخر ولسوالی درزاب جوزجان شاهد در گیری‎های سنگینی بین نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح بود.
درین اواخر ولسوالی درزاب جوزجان شاهد در گیری‎های سنگینی بین نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح بود.

وی گفت:

"در ضمن آن که ما کمک‎های اولیه خود را برای این تعداد مردم رساندیم ما پلان دیگری را نیز طرح کردیم که فعلاً روی این موضوع کار جریان دارد. ساحه مشخصی را در گوشه از شهر اختصاص دادیم تا تمام مهاجرین را در آن‎جا انتقال دهیم تا به مشکلات‌شان رسیده‎گی شود."

شکایت خانواده‎های قربانیان جنگ در حالی مطرح می‎شود که درین اواخر در ولسوالی درزاب جوزجان درگیری‎های سنگینی بین نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح دولت به‌شمول داعش به‌وقوع پیوسته و برای مدتی این ولسوالی به دست گروه داعش سقوط کرد و در پی این درگیری صدها خانواده درین ولسوالی بی‌جا شده و تلفات سنگینی را متقبل شدند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG