لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۲

محافل مختلف بمناسبت اولین سالگرد شکست کودتای ناکام در ترکیه برگزار می‌شود


ترکیه امروز شنبه به مناسبت اولین سالگرد شکست کودتای سال گذشته در این کشور، سلسلۀ از محافل را برگراز می‌کند.

در این محافل چکونگی گرفتن قدرت رئیس جمهور رجب طیب اردوغان نشان داده می‌شود که با دستگیری و بازداشت کارمندان دولت، منجر گردید.

اما مخالفین و منتقدین حکومت ترکیه، مناقشات شب کودتا را کنار گذشته، مخالفت شان‌را از روز آغاز کردند که رئیس جمهور رجب طیب اردوغان همه پرسی را به گفته آن‌ها برای کسب قدرت بیشتر، راه اندازی کرد.

در خنثی سازی کودتا توسط جناح از اردوی ترکیه، بدون طراحان کودتا، ۲۹۴ نفر کشته شدند.

کودتاچیان با حرکت تانک‌ها در زمین و طیاره‌ها در فضا برای سرنگونی حکومت رئیس جمهور اردوغان دست به اقدامات خشونت آمیز زدند.

اما با تنظیم دوباره نهادهای قدرت در ترکیه و با ریختن مردم به سرک‌ها به حمایت رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، این کودتا در ظرف چند ساعت، خنثی گردید.

مقام‌های ترکیه گفتند که کودتا از سوی فتح الله گولن شخصیت شناخته شدۀ ترکیه مقیم در ایالات متحده امریکا راه اندازی شده بود.

فتح الله گولن
فتح الله گولن

پس از ناکامی این کودتا، مقام‌های ترکیه به بزرگترین گرفتاری‌ها در تاریح این‌کشور شروع کرده و ۵۰ هزار نفر را دستگیر و بیش از یک صد هزار نفر دیگر را برکنار کردند.

اما فتح الله گولن اتهام دست داشتن در این کودتا را رد کرد.

در یک اعلامیه که دیروز به نشر رساند، این اتهامات را بی‌بنیاد و دارای انگیزه سیاسی خوانده و آن را حیله از سوی اردوغان برای دستگیری منتقدین وی دانسته‌است.

در این حال، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک همه پرسی در شانزدهم ماه اپریل روی تقویت قدرت‌اش یک موقف قوی را اختیار کرد.

رئیس جمهور ترکیه
رئیس جمهور ترکیه

اردوغان در بیانیه روز پنجشنبه خود گفت، هیچ چیزی مانند پیش از پانزدهم جولای نخواهد بود، او این روز را نقطه عطف در تاریخ ترکیه خواند.

اما مخالفین حکومت ترکیه مسایل سیاسی شب کودتای ناکام را کنار گذاشته، مخالفت خود را پس از همه پرسی شانزدهم اپریل بلند کردند، آن‌ها اردوغان را به یکه‌تازی در سیاست و پیشبرد دولت متهم نموده می‌گویند، اردوغان هر کسی را که ابراز مخالفت می‌کند، از بین می‌برد.

به این مناسبت، رفت و آمد در ترانسپورت عامه در شهر استانبول مجانی بوده و شرکت موبایل ترک سیل به مشتریان خود پیام فرستاده و نوشته‌است که در روز پانزدهم جولای گیگا بیت اضافی را به‌طور رایگان در اختیار شان می‌گذارد.

ضمناً، شعارهای ضد کودتا در برج‌ها و مساجد بزرگ شهر استانبول نصب شده‌اند.

از سوی هم، اجلاس فوق العاده پارلمان ترکیه در صبح امروز به وقت گرینویچ برگزار شده و مراسم برگزاری محافل تا شب دوام خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان در مرکز این محافل قرار خواهد گرفت.

او در راه پیمایی مردم در بالای پُل استانبول که سال گذشته شاهد درگیری خونین بود، اشتراک می‌کند.

این پُل پس از امشب بنام پل شهدا یاد خواهد شد.

اردوغان ساعت یازده شب عازم انقره شده در پارلمان جایکه در آن شب بمباردمان شد، بیانیه ایراد می‌کند.

XS
SM
MD
LG