لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۰۵

والی هرات: اختطافچیان اطفال را برای شستشوی مغزی به خارج می فرستند


والی هرات می‌گوید اختطافچیان تلاش می‌کنند تا کودکان را از این ولایت اختطاف و برای انجام حملات تروریستی به پاکستان انتقال دهند.

در سال‌های اخیر شمار زیادی از کودکان در ولایت هرات اختطاف شده‌اند.

برخی از این افراد در بدل مبالغ هنگفت آزاد شدند اما برخی دیگر از سوی اختطاف کننده‌گان کشته شدند.

اکنون محمد آصف رحیمی والی هرات می‌گوید اختطاف کننده‌گان کوشش می‌کنند تا کودکان را اختطاف و از آنان در حملات تروریستی استفاده کنند.

آقای رحیمی می‌گوید گروه‌های اختطافگر می‌کوشند تا اطفال اختطاف شده را برای شستشوی مغزی به پاکستان انتقال دهند و از آنان در حملات تروریستی کار بگیرند.

محمد آصف رحیمی والی هرات
محمد آصف رحیمی والی هرات

او گفت:

"می‌خواستند هر دوی این کودکان را به‌خارج از کشور انتقال دهند چون اطفال معصوم هستند و تروریستان از این کودکان استفاده می‌کنند، از داخل یتیم خانه‌ها و مکاتب اطفال را می‌برند و مغز شان را شستشو داده و آنان را آماده انتحار و انفجار در کشور می‌کنند."

اظهارات والی هرات بعد از آزادی دو طفل از چنگ اختطاف کننده‌گان مطرح شد.

این دو کودک روز شنبه از سوی ریاست امنیت ملی ولایت هرات آزاد شدند.

تورن جنرال داد محمد حریفی رئیس امنیت ملی هرات به خبرنگاران گفت این افراد حدود دو هفته قبل از مقابل خانه‌های شان اختطاف شده بودند.

آقای حریفی گفت کارمندان ریاست امنیت ملی هفت تن را به اتهام اختطاف این دو کودک بازداشت کرده‌اند.

او گفت:

" دو طفل یکی شان ده روز و دیگری شش روز پیش اختطاف شده بودند، طفل اولی که اختطاف شده بود به ارتباط آن چهار نفر را دستگیر کردیم. و طفل دوم خانواده‌اش برای‌ما اطلاع دادند که اختطاف شده، او را آزاد کردیم و سه نفر در رابطه با آن گرفتار شده‌اند."

از سوی هم شماری از اقارب این کودکان اختطاف شده از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهند که اختطافچیان را به اشد مجازات محکوم کنند.

عبدالقدیر پدر کودک رها شده گفت:

" برای این آدم ربایان جزای سنگینی بدهند، یک طفل را ۳۳ روز از پدر و مادر اش دور کردند، این طفل حتی از من و مادرش می‌ترسد."

محمد کاکای کودک رها شده از چنگ آدم ربایان گفت:

" خواست من از ارگان‌های عدلی و قضایی این است که این افراد را به اشد مجازات محکوم کنند تا برای دیگران درس عبرت شود."

اختطاف به یکی از پدیده‌های معمول در ولایت هرات مبدل شده‌است.

با آن‌که حدود یکماه قبل ریاست امنیت ملی هرات اعلام کرد که تمام گروه‌های اختطافگر را درین ولایت بازداشت کرده‌اند اما در ده روز اخیر دست کم سه تن در این ولایت اختطاف و سپس از سوی نیروهای مشترک امنیتی آزاد شدند.

در سال‌های گذشته مقامات محلی هرات تاکید داشتند که موجودیت اختطاف‌ها درین ولایت بیشتر جنبه اقتصادی دارد اما این برای نخستین باریست که اداره محلی می‌گوید که اختطافچیان کوشش دارند تا اطفال را اختطاف و به‌خاطر آموزش تروریستی به‌خارج از کشورانتقال دهند.

گزارش: شاهپور صابر

XS
SM
MD
LG