لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۰

نیویارک تایمز: فاطمه حمایت پدرش برای همیشه از دست داد


د هیل

نشریه امریکایی "د هیل" (the Hill) با اشاره به اجلاس نزدهم جولای تیم امنیت ملی رئیس جمهور امریکا که در جریان آن رئیس جمهور دونالد ترمپ از برنده نشدن در جنگ افغانستان شکایت کرد، تحت عنوان "ترمپ می‎خواهد قوماندان امریکایی در افغانستان را به خاطر برنده نشدن، برکنار کند" می‎نویسد که اداره ر ترمپ از ماه‎ها به اینسو برای تدوین یک استراتیژی جدید برای جنگ شانزده ساله در افغانستان تلاش می‎کند.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا وعده کرده بود که این ستراتیژی تا اواسط ماه جولای به کانگرس این کشور ارائه خواهد شد، ولی تا هنوز هیچ چیز عملی نشده‎است.

به نوشته "د هیل" جنرال جان نیکلسن از ماه مارچ سال ۲۰۱۶ میلادی تا اکنون قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان است و با وصف تلاش جنرال نیکلسن برای ملاقات با دونالد ترمپ به خاطر کاهش دادن نگرانی های وی، دونالد ترمپ با جنرال نیکلسن و مشاروران نظامی وی ملاقات نکرده‎است.

"د هیل" به استناد گزارش شبکه خبری ان. بی. سی می‎نویسد، در ماه گذشته دونالد ترمپ به تکرار از جیمز متیس وزیر دفاع و جنرال جوزف دنفورد لوی درستیز امریکا خواست، جنرال جان نیکلسن را به خاطر برنده نشدن در جنگ افغانستان، تعویض کنند.

ولی به نوشته نشریه، متیس از نیکلسن دفاع کرده گفته‎است، ایالات متحده در جنگ افغانستان به خاطر آن بازنده می‎شود که یک ستراتیژی ندارد.

اچ. آر مک مستر(H.R. McMaster) مشاور امنیت ملی امریکا نیز از جنرال جان نیکلسن به حیث تواناترین قوماندانی یاد کرده‎است که برای هر نوع ماموریت به غیر او شخص بهتر را نمی‎توان تصور کرد.

"د هیل" می‎نویسد، در اجلاس نزدهم جولای دونالد ترمپ همچنان شکایت کرده‎است که از ذخایر طبیعی به ارزش یک تریلیون دالر افغانستان، در حالی‎که چین از آن سود می‎برد، ایالات متحده هیچ منفعت نبرده‎است.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز با اشاره به جنگ در افغانستان تحت عنوان"پدر کپتان تیم روباتیک افغانستان در اثر حمله انتحاری کشته شد" می‎نویسد زمانی‎که تیم روباتیک دختران افغانستان که متشکل از دختران نوجوان است، بالاخره توانست در مسابقات بین المللی روباتیک در ایالات متحده امریکا اشتراک کند، توجه همه کمره‎ها روی آن‎ها متمرکز شد.

آن‎ها جرقه امید از کشوری بودند که نام آن اکثراً با خونریزی‎ها گره خورده‎است.

به نوشته روزنامه، فاطمه قادریان چهارده ساله با لبخند نشان داد که حتی در کشوری مانند افغانستان، اگر برای دختران موقع داده و از آن‎ها حمایت شود، چقدر می‎توانند پیشرفت کنند.

فاطمه با تاکید از حمایت والدین خود یاد کرده بود.

روزنامه نیویارک تایمز می‎نویسد، ولی روز سه شنبه آصف قادریان ۵۴ سال، پدر فاطمه در نتیجه حمله انتحاری بالای نمازگزارن در شهر هرات کشته شد و فاطمه حمایت پدرش برای همیشه از دست داد.

XS
SM
MD
LG