لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۶

والی سرپل آوازه‎های ربوده شدن ۴۰ دختر توسط طالبان مسلح را تکذیب کرد


مقامات محلی در سرپل از رها شدن ۲۳۵ تن از اهالی قریه میرزا اولنگ ولسوالی صیاد این ولایت که ۴ روز قبل در اسارت طالبان مسلح درآمده بودند خبر داده می‎گویند که هنوز هم یک تعدادی از این مردم در قید طالبان و داعشیان به سر می‎برند.

به‌گفته آن‎ها مقامات محلی در تلاش رهایی آنان اند.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل شب گذشته به رسانه‎ها گفت:

"اکثریت گیرمانده‎ها کودکان، زنان و کهن سالانی بودند که حین ورود طالبان مسلح در این دره گیر مانده بودند و با پا در میانی بزرگان قومی این اسیران از چنگ آنان آزاد و شام دیروز به شهر سرپل رسیدند."

این اسیران آزاد شده به مساجد قرای چیلان گوم و توغنی مرکز سرپل جابه‌جا گردیدند.

والی سرپل ربوده شدن چهل دختر را به‌عنوان کنیزه‎های جنسی توسط شورشیان را رد کرد.

والی سرپل آوازه‎های ربوده شدن نزدیک به چهل دختر به‌عنوان کنیزه‎های جنسی را توسط طالبان مسلح تکذیب می‎کند.
والی سرپل آوازه‎های ربوده شدن نزدیک به چهل دختر به‌عنوان کنیزه‎های جنسی را توسط طالبان مسلح تکذیب می‎کند.

روز گذشته این خبر در بعضی رسانه‎های اجتماعی نشر شده بود.

والی سرپل باقی ماندن شماری از اسیران را نزد طالبان مسلح نیز تائید نموده، ولی آوازه‎های ربوده شدن نزدیک به چهل دختر به‌عنوان کنیزه‎های جنسی را توسط طالبان مسلح تکذیب می‎کند.

او افزود:

"این آوازه‎ها را ما هم شنیدیم، ولی تعقیب می‎کنیم که چنین کاری نشده‎است. اما اسیرانی که هنوز هم نزد آنان وجود دارند به این شکی نیست. ما آخرین تلاش‎ها را می‎کنیم تا بتوانیم بقیه اسیران را آزاد سازیم."

وی از اقدامات دولت مرکزی در خصوص پس‌گیری میرزا اولنگ می‎گوید که هلیکوپترهای جنگی با شماری از نیروهای کوماندوی وزارت دفاع وارد سرپل گردیده عملیات پس‌گیری این منطقه آغاز خواهد شد.

سرپل
سرپل

در همین حال شماری از گیرمانده‎های رویداد خونین میرزا اولنگ که به شهر سرپل آزاد شده آمده‎اند، در مورد وضعیت و کشتار دسته جمعی اهالی این منطقه از سوی شورشیان چنین می‎گویند:

"شمار دقیق شهدا ۵۲ کشته بوده و چنان سلاخی شده‎اند که حتی ما شهدای خود را شناخته نتوانستیم. من شهید خود را از کفشش شناختم. از رویت شهدا شناخته نمی‎شدند. مسلمانی و اسلامیت همین است؟ پدرم و دو برادرم شهید شدند و من تنها ماندم حالا زنده‎گی برایم چه معنی دارد من چه کنم؟"

"پسر کاکایم شهید شده و از اقارب و قوم‎های من شهید شده‎گی زیاد است کدامش را برای‌تان قصه کنم؟ و کدامش را نام بگیرم؟"

این در حالیست که مخالفین مسلح دولت ۴ روز قبل بالای قریه میرزا اولنگ حملات‌شان را آغاز نموده بودند که به‌گفته مقامات محلی سرپل مخالفین مسلح دولت بعد از ورود شان در این دره تعداد ۵۲ تن از افراد ملکی را به قتل رسانیده، حدود ۵۰۰ خانواده را بی‌جا ساخته و ۱۵۰ خانواده دیگر را به اسارت گرفته بودند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG