لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۳

۷۰ سال پس از تجزیه هند، خاطرات جوانان آن روزها هنوز هم تازه‌اند


از استقلال هند و پاکستان از امپراطوری بریتانیا ۷۰ سال می‎گذرد که به تعقیب آن هند بریتانوی تجزیه شد و پاکستان امروزی تشکیل شد.

با گذشت ده‎ها سال هنوزهم خاطرات تلخ آن روزها، کشتارها و فرارها، کسانی را که در آنوقت کوچک و نوجوان بودند مشغول ساخته‎است.

به تعقیب اعلان استقلال هند برتانوی از امپراطوری بریتانیا، پاکستان استقلال خود را از هند اعلان کرد که با جنگ‎های خونین و کشتارهای فرقه‎ای همراه بود. این جنگ بزرگترین موج مهاجرت بشری را در پی داشت.

۱۲ تا ۱۵ میلیون انسان به ترک خانه‎های خود مجبور شدند و یک میلیون نفر دیگر در جنگ‎های فرقه ای کشته شدند.

پاکستان
پاکستان

علاوه بر آن جنگ هند و پاکستان در یک شب تمام فضا را تغییر داد جوانان و نوجوانانی که در کوچه‎ها همبازی بودند در یک شب دشمن هم شدند و فضای ترس، خشونت و هیجان همه جا را فرار گرفت.

میلیون‎ها مسلمان از قلمرو هند امروز به کشور نو تشکیل شده پاکستان رفتند و میلیون‎ها هندو.

سیک‎ها خاک پاکستان امروزه را ترک کردند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس با یک تعداد از هندوها، مسیحیان و سیک‎های که از پاکستان به هند فرار کرده و یک تعداد مسلمانی که از ترس هند امروزی را ترک کرده و پاکستان رفته‎اند صحبت کرده‎است که هر یکخاطرات تلخ خود را به زبان آورده‎است.

این جوانان می‎گویند در یک شب ترس و واهمه در خانه‎های آن‎ها حاکم شد و دیگر نمی‎داستند که کی دوست و کی دشمن است، نزدیکترین هماسه‎ها و دوستان آن‎ها به دشمنانشان تبدیل شدند.

یک عده از جوانان می‎گویند که آن‎ها به ترک خانه‎های خود مجبور شدند و در آغاز چنین فکر می‎کردند که به سفر می‎روند و دیری نگذشت که فهمیدند این سفر دایمی می‎باشد و دیگر شاید هیچگاه زادگاه و خانه خود را نبینند.

هند امروزی
هند امروزی

یک تعداد از آن‎ها گفته‎اند که هنوز هم می‎خواهند حتی اگر یکبار هم شود، به زادگاه خود بروند.

تجزیه هند و پاکستان در سطح سیاسی و جغرافیایی منطقه هم تاثیرات عمیق داشت که البته نمی‎توان در یک مطلب کوچک به آن پرداخت ولی می‎توان به چند نکته آن تماس گرفت.

اول موضوع خط دیورند است که قرار داد آن بین هند بریتانوی و افغانستان امضا شد و اکنون میراثی است که بین پاکستان و افغانستان باقی مانده و منبع بزرگ تشنج و اختلافات بین دو کشور می‎باشد.

دوم موضوع کشمیر است که بعد از جنگ هند و پاکستان بین دو کشور تقسیم شده و هریک بر آن ادعای سرزمینی دارند و دو کشور حد اقل سه بار بخاطر آن عملاً به میدان جنگ رفته‎اند.

سوم موضوع بلوچستان است که در آنوقت یک کشور نسبتا مستقل بود و از خود خان و حکومت داشت که اکنون تحت تسلط پاکستان است و به حیث یک ایالت این کشور شناخته می‎شود.

و موضوع بنگله دیش که بعد از جنگ پاکستانی شرقی یاد می‎شد و جز قلمرو پاکستان امروزه به حساب می‎رفت، اما بعدا با جنگ‎های خونین و تلفات بیشمار استقلال خود را از پاکستان گرفت و اکنون یک کشور مستقل است.

XS
SM
MD
LG