لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۷

عبدالله: جرم فروختن سلاح به مخالفین از خیانت ملی کم نیست


رئیس اجرائیه افغانستان می‌گوید، جرم کسانی که در صفوف نیروهای امنیتی سلاح و مهمات را به‌فروش می‌رسانند کمتر از خیانت ملی نیست.

رئیس اجرائیه افغانستان از موجودیت فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی به ویژه فروش اسلحه و مهمات درین نهادها ابراز نگرانی کرد.

عبدالله عبدالله روز پنجشنبه در روز نهایی کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور دفاعی و امنیتی افغانستان گفت جرم فروش سلاح و مهمات نیروهای امنیتی افغان به مخالفین مسلح و استفاده آن برضد مردم بی‌گناه، کمتر از خیانت ملی نیست.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او گفت:

"وقتی در جای سرو صدا می‌شود که مرمی کمبود است این مسئله تا ریاست جمهوری ما و شورای امنیت ملی می‌رسد اما در عقب آن راپور می‌رسد که در همان عین جا مرمی فروخته شده‌است و دشمن توسط آن تجهیز می‌شود اگر ما وسیله این را مهیا کنیم که آنان تجهیز شوند و از طریق مهمات که باید در اختیار نیروهای امنیتی ما باشد و او در دفاع ازمردم قرار بگیرد اما در اختیار دشمن قرار می‌گیرد و مردم هدف قرار گرفته می‌شود چیزی کمتر از خیانت ملی نیست."

آقای عبدالله گفت، هر چند برای جلوگیری از فساد اداری در نهادهای امنیتی و دفاعی اقدامات صورت گرفته‌است اما به گفته وی به‌طور کل حکومت در زمینه جلوگیری از فساد درین نهادها کوتاه آمده‌است.

هر چند بار نخست نیست که از فروش اسلحه و مهمات در صفوف نیروهای امنیتی ابراز نگرانی می‌شود، اما مطرح شدن نگرانی درین زمینه از سوی یک مقام بلند پایه حکومت، نخستین بار است.

چندی قبل اتحادیه اروپا در افغانستان نیز از فروش اسلحه در صفوف نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کرده بود.

این اتحادیه با نشر اعلامیه‌یی گفته‌است که افغان‌ها به دلیل فروش اسلحه و مهمات نیروهای امنیتی افغان به طالبان، کشته می‌شوند.

اتحاديه اروپا در افغانستان با ابراز نگرانى از موجوديت فساد در صفوف نيروهاى امنيتى افغان گفته‌است که فساد، توانايى نيروهاى امنيتى را کاهش داده و به طالبان اجازه مي‌دهد تا قدرت شان‌را در ميدان جنگ بلند ببرند.

در عین حال فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان که در کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور دفاعی و امنیتی گفت، اهمیت بحث فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی،حیثیت مرگ و زنده‌گی را دارد.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان
فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان

او افزود:

"بحث مبارزه با فساد بحث مرگ و زنده‌گی یک ملت در داخل نهادهای امنیتی است و ما تعهد می‌کنیم که با دقت قاطعیت بی‌طرفی استقلالیت و غیر سیاسی در هر گوشه افغانستان با فساد مبارزه می‌‌کنیم اما در داخل نیروهای امنیتی مبارزه ما جدی با دقت مستقلانه و منصفانه و بی‌طرفانه خواهد بود‌."

کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور دفاعی و امنیتی افغانستان روز سه شنبه در ارگ برگزار شد.

در روز نخست این کنفرانس رئیس جمهور محمد اشرف غنی نیز فساد در نهادهای امنیتی را یک چالش جدی عنوان کرده و روی مبارزه آن تاکید کرد.

از سوی هم خان زمان امرخیل، رئیس شبکه مبارزه با فساد اداری می‌گوید که اقدامات حکومت در برابر فساد بیشتر جنبه نمایشی دارد و به گفته وی تا زمان که عوامل این پدیده از بین برده نشود مبارزه تاثیرگزار علیه آن کار دشوار خواهد بود.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG