لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۴۰

انعکاس اظهارات اخیر ترمپ و مک‌کین در شماری از روزنامه های کابل


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتری مطالب و تبصره‌های خود به استراتژی جدید امریکا برای افغانستان تمرکز کرده اند.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی در این باره نوشته است که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که بزودی استراتژی جدید‌ اش برای افغانستان را اعلام خواهد کرد.

در مطلب آمده است که آقای ترمپ در نشستی در نیوجرسی گفته است، هر چند اعلام این استراتژی برایش فیصله بزرگ است اما تأکید کرده که به آن بسیار نزدیک شده است.

نویسنده مطلب این سخنان رئیس جمهور امریکا را نیز به نشر رسانده که گفته است، مشکلات افغانستان برایش از حکومت قبلی به میراث مانده اما تاکید کرده که همه چیز درست خواهد شد.

دنیا

روزنامه دنیا در مطلبی نوشته است، جان مک‌کین رئیس کمیته خدمات نظامی سنای امریکا گفته است که کشورش در افغانستان بی‌هدف بوده و تاکید کرده که استراتژی ایالات متحده برای افغانستان باید هر چه زودتر اعلام گردد.

نویسنده مطلب می‌گوید، آقای مک‌کین گفته است که باید این حقیقت را بپذیرند که در افغانستان در حال شکست هستند و اگر هدف تغییر اوضاع در این کشور است باید زمان را از دست ندهند.

به گفته نویسنده مطلب، در استراتژی پیشنهادی جان مک‌کین برای افغانستان افزایش نیروهای امریکایی به هدف سرکوب تروریستان و دادن صلاحیت بیشتر برای آنان شامل است.

اصلاح

روزنامه اصلاح در سرمقاله‌اش نوشته است، هر چند حدود شش ماه از به میان آمدن حکومت جدید در امریکا سپری می‌شود اما تا هنوز نتوانسته استراتژی جدید‌ اش برای افغانستان را اعلام کند.

سرمقاله نویس گفته است که این موضوع سبب افزایش انتقاد‌ها شده و سیاسیون در امریکا را به دو دسته تقسیم کرده‌است.

سرمقاله نویس می‌گوید، آنچه حضور امریکا در افغانستان را با ابهام روبرو ساخته است، موقف گیری‌های ضد و نقیض رئیس جمهور ایالات متحده است.

سرمقاله نویس نوشته است که دونالد ترمپ بعضاً در گفتگو با مشاورین‌اش حضور نظامی امریکا در افغانستان را ناکام خوانده اما زمانی هم روی تکمیل استراتژی‌اش برای این‌کشور و افزایش نیروها در افغانستان تاکید کرده‌است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG