لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۶

باشنده‌گان هرات خواهان تأمین امنیت مساجد و تکایا در هرات شدند


ده‌ها تن از باشنده‌گان هرات در تظاهراتی حمایت شان‌را از نیروهای امنیتی افغان اعلام کرده و علیه گروه‌های تروریستی شعار سر داده‌اند.

این افراد از حکومت خواهان تامین امنیت مساجد و تکایا در مناطق مختلف ولایت هرات شدند.

با نزدیک شدن دهم محرم روز عاشورا، شیعیان در ولایت هرات نگران اوضاع امنیتی هستند.

این افراد در تظاهراتی حمایت شان‌را از نیروهای امنیتی اعلام کرده و از حکومت افغانستان خواستند تا اقدامات جدی را به‌خاطر تامین امنیت مساجد و تکایا روی دست گیرند.

سعید احمد و عزیزه در این مورد می‌گویند:

"خواست‌ما از حکومت این است که سرتاسر افغانستان امنیت برپا شود، مردم را سرگردان نکنند، مردم را نسل کشی نکنند، مردم بیچاره را در تکایا در حین نماز و عبادت به قتل نرسانند تا بتوانیم دشمن را انشأالله در هماهنگی باهم سرنگون کنیم."

"بچه‌های کوچک‌ما، پیرمردها، پیره زنان، قشر با سواد و بی‌سوادما، همه سلاخی می‌شوند چرا؟"

اعتراض کننده‌گان این گردهمایی را زنان و مردان هزاره تشکیل می‌دادند.

آنان از حالا نگران امنیت مراسم عاشورا در هرات هستند.

صادق یوسفی یکی از برگزار کننده‌گان این گردهمایی می‌گوید اگر حکومت افغانستان اقدامات اساسی را برای تأمین امنیت تکایا و مساجد روی دست نگیرند، گروه‌های تروریستی امینت این مراسم را مختل خواهند ساخت.

او گفت:

"در گذشته گروه داعش، طالبان و سایر گروه‌های تروریستی، تجمعات مذهبی و دینی مردم را مورد هدف قرار داده مسئولیت آن‌را پذیرفته و اعلان کرده که ما هر نوع تجمعات را هدف قرار می‌دهیم، با توجه به وضعیت گذشته و شرایط امنیتی موجود نگران این هستیم که اگر حکومت در هماهنگی با مردم در جهت تامین امنیت در تجمعات مراسم دینی و مذهبی مردم اقدام نکند، شاهد واقعات اسفباری متأسفانه خواهیم بود."

از سوی هم مل پاسوال محمد ایوب انصاری قوماندان امنیه ولایت هرات از تدابیر خاص نیروهای امنیتی بخاطر تامین امنیت درین ولایت سخن می‌زند.

آقای انصاری می‌گوید با نزدیک شدن دهم محرم قرار است کمیسیون متشکل ازعلماء و مسئولین نهادهای مختلف امنیتی تشکیل شود تا روی برگزاری و امنیت مراسم عاشورا تشکیل جلسه بدهند.

این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که در چند ماه گذشته افراد ناشناس حملات انتحاری و انفجاری را بالای مساجد شیعیان در ولایات هرات و کابل انجام داده‌اند.

گزارش: شاهپور صابر

XS
SM
MD
LG