لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۹

نظر سنجی بین‌المللی بهبود وضعیت صحی در ۲۰۰ کشور جهان چه را نشان می‌دهد؟


در نظر سنجی بین المللی که روز چهار شنبه نشر شد، بهبود وضعیت صحی در دوصد کشور جهان بررسی شده‎است.

این نظر سنجی نشان می‎دهد که یکی از این کشورها هم به اهداف صحی که سازمان ملل متحد برای از بین بردن مرض سل یا توبرکلوز تا سال ۲۰۳۰ تعیین کرده‎است، اصلاً نزدیک نشده‎اند.

همزمان با این، احتمالاً کمتر از ۵ درصد از کشورها به اهداف سازمان ملل متحد برای کاهش خودکشی‎ها، مرگ و میر در حادثات ترافیکی و چاقی کودکان برسند و هفت درصد از کشورها ممکن تا همین مدت بتوانند عاری از مرض HIV ایدز شوند.

بر اساس این نظر سنجی تازه، از جمع ۳۷ هدف که سازمان ملل متحد در راستای سلامتی جهان در سال 2015 میلادی تصویب کرد تا کنون ۵ هدف آن برآورده شده‎اند.

اطفال افغان
اطفال افغان

نویسنده این نظر سنجی نوشته‎است که شماری از اهدافی‎که برای بهبود سلامتی جهان از سوی سازمان ملل متحد تعیین شده‎اند در حقیقت در دسترس اکثر کشورها قرار ندارد.

این نظر سنجی از سوی نهاد بیل و ملیندا گیتس تامین شده که در آن ۲۵۰۰ محقق از سراسر جهان بهبود وضع سلامتی ۱۸۸ کشور را تا سال ۲۰۳۰ میلادی بررسی کرده‎اند.

این نظر سنجی دریافته‎است که نابرابری‎های چشمگیر میان کشورهای غنی و فقیر باعث شده تا سازمان ملل متحد به اهداف خود در راستای سلامتی جهان نرسد.

در این نظر سنجی گفته شده که مشکلات صحی کشورهای غنی و فقیر با هم متفاوت اند به گفته این نظر سنجی در کشورهای فقیر سطح مرگ و میر مادران بلند است و سالانه شمار زیادی از شهروندان این کشورها به مرض کشنده ملاریا مبتلا می‎شوند که این مشکلات صحی در کشورهای غنی آنقدر زیاد نیست.

ترکیه، رواندا و لائوس بین سال‎های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ خدمات صحی را برای شهروندان شان بهتر ساخته‎اند.
ترکیه، رواندا و لائوس بین سال‎های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ خدمات صحی را برای شهروندان شان بهتر ساخته‎اند.

اما اقدام به خودکشی‎ها، مصرف زیاد الکول و اضافه وزن از مشکلات صحی اند که کشورهای غنی با آن رو به رو اند.

در نظر سنجی از ترکیه، رواندا و لائوس یاد آوری شده که بین سال‎های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ خدمات صحی را برای شهروندان شان بهتر ساخته‎اند.

از سومالیا، افریقای مرکزی و افغانستان نیز درین نظر سنجی یاد شده اما گفته شده که این کشورها بدترین خدمات صحی را به شهروندان شان فراهم می‎کنند.

XS
SM
MD
LG