لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۸

درخواست طالبان برای گشایش مراکز صحی در ارزگان


وزارت صحت عامۀ افغانستان خبر هشدار طالبان به کارمندان صحی و قطع عرضه خدمات صحی در ولایت ارزگان را تائید کرده می‌گوید، آن‌ها به کمک شورای امنیت ملی افغانستان، مو سفیدان و علمای دینی در حل این معضل تلاش می‌کنند.

مقام‌های وزرات صحت عامه افغانستان می‌گویند، در تلاش تماس و گفت‌وگو با طالبان مسلح اند تا تقاضای آن‌ها را برای از سرگیری دوباره فعالیت موسسات و مراکز صحی در ولایت ارزگان مشخص ساخته، روی آن کار کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه به رادیو آزادی گفت، معلومات از منابع رسمی و غیر رسمی به آن‌ها رسیده که گویا طالبان همه موسسات و مراکز صحی در ولایت ارزگان به شمول شفاخانه ولایتی را مسدود اعلان کرده و برای از سرگیری فعالیت آن‌ها برخی تقاضاهای دارند.

وحید الله مجروح به رادیو آزادی گفت، این فرصت برای آن‌ها داده شده تا خواست‌های شان را مطرح کنند.

او افزود:

"مخالفین مسلح حکومت سلسله از مطالباتی را برای وسعت بخشیدن عرضه خدمات صحی به مناطق که در آن‌جا مراکز صحی وجود ندارند، مطرح کرده‌اند. آن‌ها همچنان ارتقا ظرفیت عرضه خدمات صحی در برخی از مناطق مشخص را خواسته‌اند. وزارت صحت عامه همه مطالباتی شهروندان در هر منطقه، هر جا و از سوی هر گروه و هر قشری را به دیدۀ قدر می‌نگرد. ولی، توقع‌ما این است که تمام جوانب ذیدخل در قضایای نظامی و سیاسی افغانستان حداقل سکتور صحت را وارد مناقشات شان نسازند."

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان در ادامه صحبت خود ابراز امیدواری کرد که در نتیجه تلاش‌های شورای امنیت ملی، بزرگان قوم و علمای دین، راه‌های تماس با طالبان پیدا شود تا وزارت صحت عامه بر اساس خواست‌های آن‌ها عمل کند.

او گفت:

"تلاش‌ما بر این است تا از مجاری رسمی و غیر رسمی تفاهم ایجاد کنیم تا زمینه گشایش مجدد مراکز صحی فراهم شود و هم به ما فرصت داده شود تا به خواسته‌ها و مطالباتی که جانب مقابل برای نیازهای صحی مردم محل دارند، رسیده‌گی کنیم."

هم‌زمان با این، خبرنگار رادیو آزادی در ولایت ارزگان دیروز به شفاخانه ولایتی رفته سری به بیماران و مریضداران زده و حال آن‌ها را پرسیده‌است.

داد محمد یکی از باشنده‌های ولسوالی دهراود ارزگان به خبرنگار رادیو آزادی گفت، داکتران، نرس‌ها و کارمندان صحی از ترس جنگحویان طالبان دست به هیچ کار نمی‌زنند.

او می‌گوید:

"به شفاخانه آمدم، جراح صاحب به من گفت که من این عملیات را انجام نمی‌دهم. بیمار ما با مرگ دست پنجه نرم می‌کند."

سخنگوی والی ارزگان به رادیو آزادی گفت، از ۵۹ موسسه و مرکز صحی در این ولایت، ۵۴ آن مسدود اند و متباقی هم فعالیت کامل ندارند.

دوست محمد نایاب همچنان گفت، رهبری ولایت در جستجوی راه های حل است.

XS
SM
MD
LG