لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۱

ستولتنبرگ: مهم این است که با افغانستان در چند بخش اساسی کمک صورت گیرد


منشی عمومی ناتو می‌گوید ثبات افغانستان باعث ثبات تمامی متحدین ناتو خواهد شد.

ینس ستولتنبرگ به خبرگزاری رویترز در کابل گفت امنیت افغانستان به نفع تمامی اروپا و کشورهای عضو ناتو است.

وی دیروز با جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به کابل رسید و با رئیس جمهور و مقام‌های ارشد افغان دیدار کرد.

منشی عمومی ناتو بار دیگر اطمینان داده که حمایت از افغانستان و نیروهای امنیتی افغان پایدار خواهد ماند.

ینس ستولتنبرگ به دنبال دیدار با رئیس جمهور افغانستان که در آن وزیر دفاع امریکا هم حضور داشت، در گفت‌وگو به خبرگزاری رویترز تأکید کرد که امنیت در افغانستان به نفع تمام کشورهای عضو ناتو است.

او افزود:

"من مطمئین استم زیرا ما در ماه جون فیصله کردیم که شمار نیروها را در افغانستان افزایش دهیم تا برای نیروهای افغان، آموزش و مشوره بدهند و با آن‌ها همکاری کنند. همچنان مطمئین استم زیرا کمک برای ثبات افغانستان به منافع اروپا و متحدین ناتو است چون افغانستان با ثبات به معنای مصئونیت متحدین ناتو است، به معنای امنیت مردمی است که در کشورهای عضو ناتو زنده‌گی می‌کنند."

منشی عمومی ناتو با جیمز متیس وزیر دفاع امریکا صبح دیروز وارد کابل شد.

آن‌ها عصر دیروز با رئیس جمهور اشرف غنی در یک نشست خبری حضور یافتند.

وزیر دفاع امریکا در بخشی از اظهاراتش گفت که طالبان، شبکه حقانی، گروه داعش و شبکه القاعده به هیچ صورت با ادامه جنگ به کدام پیروزی دست نخواهند یافت.

به دنبال نشست خبری مشترک رئیس جمهور افغانستان، منشی عمومی ناتو و وزیر دفاع امریکا، ینس ستولتنبرگ در یک گفت‌وگو اختصاصی با خبرگزاری رویترز در کابل، روی حمایت بیشتر از نیروهای خاص عملیاتی و قوای هوایی افغانستان تأکید کرد.

او گفت:

"به باور ما، مهم است تا با افغان‌ها در چند مورد کلیدی کمک صورت گیرد. به گونه مثال، آموزش نیروهای خاص عملیاتی که ثابت کرده‌اند خیلی در جنگ با طالبان و سایر گروه‌های تروریستی توانمند استند. همچنان با افغانستان جهت تقویت قوای هوایی‌اش کمک می‌کنیم زیرا حمایت هوایی نیاز خیلی مهم است."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا با اعلان ستراتژی افغانستان و منطقه، در ماه اگست گفت که انتظار دارد ناتو هم در ماموریت افغانستان سهم بیشتری گیرد.

در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز امریکایی و حدود ۵۰۰۰ هزار نظامی از سایر کشورهای عضو ناتو در افغانستان حضور دارند.

پس از اعلان ستراتژی نو امریکا، جیمز متیس وزیر دفاع آن‌کشور گفت که ۳۰۰۰ نیروی بیشتر آن‌کشور به افغانستان فرستاده خواهند شد.

منشی عمومی ناتو در گفت‌وگوی با رویترز یکبار دیگر تأکید کرد که هیچ نیروی نظامی بین المللی در افغانستان در عملیات‌های جنگی سهم نخواهند گرفت و در کنار آموزش و مشوره، به تمویل نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهند داد.

گزارش: جاوید نعیمی.

XS
SM
MD
LG