لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۱

شورای عالی صلح: برنامه رهایی طالبان از زندان‌های پاکستان آماده شده‌است


حکومت افغانستان بار دیگر به انجام گفت و گوهای صلح با طالبان امیدوار شده و رهایی طالبان زندانی از زندان‎های پاکستان را گامی برای بازگشایی در صلح با این گروه می‎خواند.

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید، برنامه رهایی زندانیان طالب از زندان‎های پاکستان آماده شده‎است.

معاون این شورا روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت، در نظر دارند تا درین باره با پاکستان و نماینده‎گان طالبان نیز گفت و گو کنند.

محمد امین وقاد معاون شورای عالی صلح افغانستان روز پنج شنبه به رادیو آزادی گفت که برنامه رهایی طالبانی که در زندان‎های پاکستان به سر می‎برند از سوی حکومت افغانستان ترتیب شده؛ اما به گفته وی نخست باید درین باره با جانب پاکستان گفت و گو گردد.

آقای وقاد می‎گوید در نظر است که هفته آینده شورای اجرائیه شورای عالی صلح در این باره نشستی داشته باشد و در آن مشخص خواهد شد که چه زمان اقدامات عملی صورت گیرد.

وقاد: تا هنوز عملاً در این باره اقدام صورت نگرفته‎است.
وقاد: تا هنوز عملاً در این باره اقدام صورت نگرفته‎است.

او افزود:

"تا هنوز عملا در این باره اقدام صورت نگرفته‎است، برنامه آن آماده شده‎است، اما شورای عالی صلح در نظر دارد که باید برای رهایی طالبان با پاکستان گفتگو کند و با نماینده‎گان طالبان نیز، شرایط در حال حاضر فرق کرده‎است و دید جامعه جهانی نیز بر تحقق صلح است، پاکستان نیز درین باره همکاری نشان داده‎است و باشد که طالبان نیز تمایل نشان دهند."

آقای وقاد در سخنانش کلمه تبادل زندانیان را نیز به کار برد؛ اما نگفت که مبادله زندانیان طالب در زندان‎های پاکستان با کدام زندانیان و تحت چه شرایطی صورت می‎گیرد.

پیش از این نیز حکومت افغانستان رهایی زندانیان طالب از زندان‎های پاکستان را گزینه یی برای تحقق روند صلح با این گروه خوانده بود و در زمان حکومت پیشین نیز، پاکستان به خواست افغانستان نزدیک به سی تن از نماینده‎گان طالبان را از زندان‎های آن کشور رها کرد.

اما پس از آن شماری از نماینده‎گان مردم در شورای ملی و فعالان جامعه مدنی می‎گفتند که این کار هیچ تاثیری بر روند صلح نخواهد گذاشت.

کتوازی: رهایی زندانیان در آوردن صلح تا اندازه یی تاثیرگذار خواهد بود.
کتوازی: رهایی زندانیان در آوردن صلح تا اندازه یی تاثیرگذار خواهد بود.

اکنون نیز نادر خان کتوازی یک عضو کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه می‎گوید که رهایی طالبان افغان از زندان‎های پاکستان یک اقدام بجا است؛ اما وی به تاثیرگزاری آن بالای پروسه صلح به دیده شک می‎نگرد.

وی افزود:

"این وظیفه دولت افغانستان است که مردم خود را از زندان‎های پاکستان رها سازد، رهایی زندانیان در آوردن صلح تا اندازه یی تاثیرگذار خواهد بود؛ اما به نظر من بسیار موثر نخواهد بود زیرا نماینده‎گان طالبان بیشتر زیر تاثیر پاکستان قرار دارند و اگر حکومت به خواست پاکستان این کار را می‎کند به انجام گفتگوهای صلح بسیار امیدوار نیستم."

پس از اعلام استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و سفر لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل حالا حکومت افغانستان امیدوار است که اسلام آباد در امر مبارزه با تروریزم و همکاری با پروسه صلح این کشور صادقانه عمل کند.

از سوی دیگر گل رحمان قاضی رئیس شورای موسوم به صلح و نجات افغانستان به رادیو آزادی می‎گوید که رهایی طالبان از زندان‎های پاکستان می‎تواند یک چراغ سبز به انجام گفت و گوهای صلح باشد.

وی افزود:

"این یک چراغ سبز است؛ اما این‎که گام‎های بعدی چطور عادلانه برای آمدن یک صلح پایدار گذاشته می‎شود، به عمل عادلانه ضرورت است."

آقای قاضی تاکید می‎ورزد که حکومت افغانستان باید روند رهایی این زندانیان را مدیریت درست کند و نگذارد که پاکستان بدون همکاری با پروسه صلح افغانستان از آن بگونه یک جانبه سود ببرد.

با تلاش های مکرر نتوانستیم نظر سفارت پاکستان در کابل را درین مورد داشته باشیم.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG