لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۷

مستغنی: نشست ۴ جانبه عمان روی مبارزه صادقانه پاکستان علیه تروریزم متمرکز است


وزارت خارجه افغانستان می‎گوید بحث‎های اشتراک کننده‎گان نشست چهار جانبه در عمان روی مبارزه عملی و صادقانه پاکستان در برابر گروه‎های تروریستی متمرکز است.

این وزارت می‎گوید که چگونگی عملی شدن تعهدات قبلی پاکستان و تطبیق نقشه راه که بخاطر گفت و گوهای صلح میان افغانستان و طالبان قبلا ترسیم شده از بحث‎های اصلی نشست چهارجانبه صلح در عمان است.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی مسئله اشتراک نماینده‎گان طالبان در این نشست را رد کرد.

مستغنی گفت انتظار دارند که در نتیجه این نشست پاکستان ضمن کشاندن طالبان به میز مذاکره برای از بین بردن لانه‎های تروریستان در خاک اش دست به کار شود.

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

وی افزود:

"ما انتظار داریم که بیشتر صحبت‎ها روی عملی شدن تعهدات باشد و در نتیجه این صحبت اهداف مشخص برای عملی شدن تعهدات تعین شود و راه‎های رسیدن به این اهدف تشخیص گردد."

نشست چهار جانبه صلح افغانستان در حضور نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین به روز دوشنبه در مسقط مرکز عمان برگزار شد.

شورای عالی صلح افغانستان گفته‎است، با افزایش یافتن فشارهای امریکا بر پاکستان ممکن این جلسه متفاوت‌تر از گذشته باشد.

پیش از این خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان گفته بود که نماینده‎های طالبان نیز در این نشست شرکت می‎کنند اما حکومت افغانستان و گروه طالبان حضور نماینده طالبان در این نشست را رد کرده‎اند.

در این نشست یک روزه، معين سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان با يك هيئت و نماينده شوراي عالي صلح شرکت کرده‎اند.

ششمین نشست چهار جانبه صلح پس از حدود دو سال توقف دوباره از سر گرفته می‎شود.

اولین نشست چهار جانبه در مورد صلح میان حکومت افغانستان با طالبان در جنوری سال ۲۰۱۶ به اشتراک نماینده‎های پاکستان و افغانستان با نظارت چین و امریکا در اسلام‌آباد دایر شده بود اما پس از متهم شدن پاکستان بر عملی نکردن تعهدات اش، برگذاری این نشست‎ها متوقف شد.

احمدزی: این نشست برای پاکستان یک چانس طلایی است.
احمدزی: این نشست برای پاکستان یک چانس طلایی است.

از سوی هم نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه می‎گوید، توقع دارد که این نشست یک وسیله فشار بالای کشورهای باشد که از تروریستان حمایت می‎کند.

وی افزود:

"این نشست برای پاکستان یک چانس طلایی است، تا برای همکاری صادقانه برای پروسه صلح افغانستان اقدام کند. ما از این نشست استقبال می‎کنیم و مخصوصا که همکاران استراتژیک ما در آن شرکت دارند به همین خاطر مه این نشست را یک وسیله فشار بالای کشورهای حامی تروریزم می‎دانم."

از سوی هم موسسه بین المللی پگواش که چندین بار میزبان گفت و گوهای صلح افغانستان می‎گوید که این نشست زمانی نتیجه خواهد داد که نماینده‎های طالبان نیز شرکت داشته باشند.

محمد یوسف افتخار یک عضو این موسسه به رادیو آزادی گفت که حکومت باید تلاش کند تا طالبان شامل این پروسه شوند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG