لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۰۸

برای اولین بار یک خانم ده‌ها اثر نقاشی شده‌اش را در غور به نمایش گذاشت


برای اولین بار یک خانم در غور نمایشگاه نقاشی راه اندازی کرد و ده‎ها اثر نقاشی شده‎اش را به نمایش گذاشته‎است.

به گفته این خانم هدف از برگزاری این نمایشگاه انعکاس وضعیت زنان و به تصویر کشانیدن توانایی زنان می‎باشد که برای دو روز ادامه دارد.

به گفته این خانم آن‎ها تلاش دارند تا از این طریق به خشونت‎های موجود علیه زنان در غور خاتمه بخشد.

این نمایشگاه که در صالون کنفرانس‎های ریاست اطلاعات و فرهنگ غور برگزار شد که صدها تن از آن بازدید کننده‎ها، ده‎ها تابلوی نقاشی شده عزیزه کمالزاده را تماشا کردند.

می‎خواهم از طریق نقاشی مظلومیت و مشکلات زنان ولایت غور را به سطح کشور و حتی جهان برسنانم.

تابلوهای نقاشی شده نمایشگاه هدف‎های متعددی را در ذهن بازدید کننده‎ها منعکس می‎کرند.

در برخی تابلوها فقر، تنگدستی و سنت‎های جامعه در برابر زنان اما در برخی‎ها تلاش شده‎است تا توانایی‎های خانم‎ها به تصویر کشانیده شوند.

به گفته خانم کمالزاده وی تلاش می‎کند تا محرومیت‎های زنان این ولایت را از طریق نقاشی برای دولتمردان برساند.

عزیزه کمالزاده
عزیزه کمالزاده

وی افزود:

"می‎خواهم از طریق نقاشی مظلومیت و مشکلات زنان ولایت غور را به سطح کشور و حتی جهان برسنانم که دیگر زنان غور نباید دچار مشکلات و قربانی فرهنگ‎های نا پسند شوند."

عزیزه کمالزاده در کنار هنر نقاشی یک داکتر قابله در شفاخانه ولایتی غور نیز می‎باشد اما به گفته وی در طبابت می‎تواند تا جان یک فرد را نجات دهد ولی در هنر نقاشی می‎تواند تا فرهنگ‎های نا پسند یک جامعه را نا بود کرد.

به گفته خانم کمالزاده وی تلاش می‎کند تا فرهنگ نقاشی را در این ولایت زنده کند.

وی افزود:

"در طول چندین سال که ما در مشکلات زنده‎گی می‎کردیم مردم ما وجوانان ما از هنر نقاشی به دور ماندند. خواستم تا یک بار دیگر این هنر را زنده کنم."

از سوی هم شماری از بازدید کننده‎ها می‎گویند که این نمایشگاه می‎تواند تاثیرات خوب را روی وضعیت زنان و مبارزه با خشونت علیه آن‎ها داشته باشد.

نثار احمد کوهین و حبیبه انوری دو تن از آنان می‎گویند:

" نثار کوهین هستم، امروز در تمام این نمایشگاه قدم زدم قبلاً ما در نمایشگاه‎ها به تصویرهای مایوس کننده سر می‎خوردیم ولی امروز ما تصویرهای مثبت دیدیم که بسیار موثربود."

"حبیبه انوری هستم، برگزاری همچو نمایشگاه‎ها سبب ایجاد انگیزه در سایر خانم‎های می‎شود که در خانه هستند."

ولایت غور یکی از پرچالش ترین ولایات برای زنده‌گی زنان محسوب می‌شود.
ولایت غور یکی از پرچالش ترین ولایات برای زنده‌گی زنان محسوب می‌شود.

با این حال معصومه انوری رئیس امور زنان غور نیز برگزاری این نمایشگاه را یک امیدواری برای بروز استعدادهای خانم‎های می‎داند که تحت تاثیر خشونت‎های موجود در این ولایت قرار گرفته‎اند.

خانم انوری می‎گوید:

"این نمایشگاه‎ها تاثیر مثبت روی وضعیت زنده‎گی خانم‎ها می‎گذارد و خانم‎ها هم باورمند به این می‎شوند که آن‎ها توانایی دارند و می‎توانند در تغیر جامعه و فرهنگ‎های ناپسند اقدام نمایند."

عزیزه کمالزاده در کنار مسلک طبابت در حالی به نقاشی رو آورده‎است که ولایت غور یکی از پرچالش ترین ولایات برای زنده‌گی زنان محسوب می‌شود.

گزارش: قدیرغفوری-غور

XS
SM
MD
LG