لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۵۸

ایران، روسیه و آذربایجان خواستار پابندی به تعهدات توافق‌نامۀ اتمی ایران شدند


رهبران ایران، روسیه و آذربایجان در گردهمایی سه‌جانبه دیروز چهارشنبه «۱۰ عقرب ۱۳۹۶» خود در تهران خواستار پابندی به تعهدات توافق‌نامۀ اتمی ایران و شش قدرت بزرگ جهان شدند.

به‌دنبال گردهمایی حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف یک اعلامیۀ مشترک نشر شد.

ایران در توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ خود با شش قدرت بزرگ جهان پذیرفته است که برنامه اتمی خود را در بدل دور شدن تعزیرات اقتصادی محدود می‌سازد.

اما دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا ماه گذشته گفت که این توافق‌نامه که در دوران زمامداری رئیس جمهور سابق بارک اوباما امضأ شده‌است، نواقص دارد و هشدار داد که اگر کانگرس امریکا و متحدین این نواقص را اصلاح نکنند واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

رئیس جمهور امریکا
رئیس جمهور امریکا

دونالد ترمپ گفت که او از کانگرس تقاضا خواهد کرد تا یک قانون را جهت افزایش فشار بر ایران تصویب نماید تا این کشور به اسلحۀ اتمی دسترسی پیدا نکند.

درین میان، اتحادیۀ اروپا و کشورهای امضأ کنندۀ دیگر این توافق‌نامه، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و جرمنی از رئیس جمهور ترمپ خواستار شدند تا از توافق‌نامه خارج نشود.

رؤسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان در گردهمایی دیروز در تهران در بارۀ همکاری در بخش انرژی باهم موافقه کردند.

رؤسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان
رؤسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان

​ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت:

"روسیه، ایران و آذربایجان بزرگترین کشورهای تولید کنندۀ هایدرو کاربن اند. این بدان معنی نیست که ما باید باهم رقابت کنیم، بلکه به این معنی است که ما تلاش‌های خود را باید باهم هماهنگ سازیم."

باکو سال گذشته میزبان چنین گردهمایی سه‌جانبه بود و قرار است اجلاس بعدی میان این سه کشور در سال ۲۰۱۸ در روسیه برگزار شود.

رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که ولادیمیر پوتین در این بازدید خود از ایران با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران نیز ملاقات کرد و او روی افزایش همکاری میان تهران و مسکو تأکید ورزید.

تلویزیون دولتی ایران از قول آیت‌الله علی خامنه‌ای منتشر ساخت که گفته‌است حل کامل بحران سوریه نیازمند همکاری نیرومند تهران و مسکو است.

او گفته است که همکاری ما امریکا را منزوی خواهد ساخت و منطقه را به‌سوی آرامی و ثبات سوق خواهد داد.

مسکو و تهران در جنگ داخلی هفت ساله در سوریه از رژیم بشارالاسد حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG