لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۴

گروه داعش حمله کننده نیویارک را "سرباز خلافت" خوانده‌است


سیف الله سایپوف

یک گروه نظارت از افراط‎گرایی در امریکا می‌گوید، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حمله کننده در شهر نیویارک را "سرباز خلافت" خوانده‌است.

انتلجنس گروپ بنام (SITE) می‌گوید، در یک مقالۀ نشر شده در هفته نامۀ "النبا" مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آمده که یکی از سربازان این گروه بالای تعدادی از صلیبی‌ها در جادۀ در نیویارک حمله کرده‌است.

سیف الله سایپوف ۲۹ ساله مهاجر ازبکستانی به حمله تروریستی ۳۱ اکتوبر متهم شده‌است که با راندن موتر در بین بایسکل سواران در نزدیک مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک، ۸ تن را کشت و ۱۲ تن دیگر را زخمی کرد.

آشنا های قدیم وی به رادیو آزادی گفته‌اند که او پس از سال ۲۰۱۰ میلادی که به امریکا رفت، راه تندروان اسلامی را در پیش گرفت.

سارنوالان می‌گویند، سایپوف اعتراف کرده که از گروه داعش الهام گرفته و به خاطر آنچه که انجام داده خود را خوب احساس می‌کند.

به گفته سارنوالان او در حالی‌که از ناحیه بطن توسط پولیس زخمی شده و در شفاخانه بستری است حتی خواسته که بیرق سیاه گروه داعش را در اتاق شفاخانه وی بیاورند.

پولیس می‌گوید، به نظر می‌رسد که سیف الله سایپوف خیلی دقیق از هدایات نشر شدۀ آنلاین توسط گروه موسوم به دولت اسلامی در مورد چگونگی حمله با موتر، پیروی کرده‌است.

دونالد ترمپ: بهتر و مناسب دیده می‎شود که سایپوف اعدام شود.

گروه داعش شواهدی را در مورد این‌که در عقب این حمله قرار دارد، ارائه نکرده‌است و ادعای مسئولیت این گروه در مورد کشتارهای دسته جمعی قبلی، همواره متکی بر اسناد نبوده‌است.

داعش بعد از آن سایپوف را به حیث سرباز خلافت اسلامی اعلان کرد که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز پنج‌شنبه خواستار مجازات اعدام او شد.

رئیس جمهور ترمپ در سلسله از پیام‌های تیوییتر خود در این ارتباط، از اعزام سیف الله سایپوف به زندان گوانتانامو عقب نشینی کرده گفت، امکان دارد این کار زمانی بیشتر را در بر گیرد.

رئیس جمهور ترمپ در یک پیام دیگر خود گفت، بهتر و مناسب دیده می‎شود که او را اعدام کرد.

سارنوالان نگفتند که سایپوف به تنهایی دست به این اقدام زده، اما والی ایالت نیویارک و دیگر مقام‌ها گفتند که آن‌ها باور دارند که این یک حمله انفرادی توسط یک عضو گروه داعش بود.

اسناد محکمه نشان می‌دهند که این ازبکستانی مهاجر هزاران عکس و ویدیو های تبلیغاتی گروه داعش را در تیلیفون مبایل خود نگهداشته بود.

ادارۀ "اف بی آی" در اوراقی که به محکمه سپرده در مورد سؤال و جواب با سیف الله در شفاخانه گفته که دستور حمله را از طریق موبایل خود بدست آورده و این حمله را از یک سال به این سو تنظیم کرده‌است.

بریتانیا، فرانسه، سویدن، اسپانیا و جرمنی کشور های اند که شاهد چنین حملات از سوی اعضای گروه داعش بوده‌اند.

مقام‌های استخباراتی گفتند، از آنجایی‌که گروه داعش امسال بسیاری مناطق تحت کنترول خود را در عراق و سوریه از دست داده، در تلاش راه اندازی حملات در خارج می‌باشد.

XS
SM
MD
LG