لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۰

سروی تازۀ نهاد "پیو": تغییرات اقلیمی و داعش ۲ تهدید عمده برای جهان اند


در یک سروی تازه نهاد تحقیقاتی «PEW» که در ۳۸ کشور جهان صورت گرفته‌است، جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و تغییرات اقلیمی جهان به‌حیث دو تهدید بزرگی یاد شده‌ که امنیت و مصونیت مردم را با تهدید مواجه کرده‌اند.

با آن‌که در این سروی نهاد تحقیقاتی پیو، هشت تهدید بزرگ که جهان با آن مواجه است بررسی شده، ولی در کشورهای که سروی در آن صورت گرفته‌است، جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی و تغییرات اقلیمی دو تهدید اساسی خوانده شده‌اند.

در ۱۸ کشور تهدیدات ناشی از جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی زیاد خوانده شده که بیشترین تهدید آن متوجه کشورهای اروپایی است.

شرق میانه، کشورهای آسیایی و ایالات متحده به ترتیب از این تهدید هراس دارند.

در برخی کشورهای اروپایی که در سالیان اخیر هدف حملات داعش قرار گرفته اند، تهدید ناشی از جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی ۷۴ درصد خوانده شده‌است.

اگر حملات داعش در اروپا از سال ۲۰۱۵ میلادی تا اکنون بررسی شود، ۳۲۰ تن در نتیجه حملات بمبی و انتحاری کشته شده‌اند.

حملات داعش که از سال ۲۰۱۵ میلادی تا اکنون در اروپا صورت گرفته‌است:

و صدها تن دیگر در نتیجه این حملات زخمی شده‌اند.

داعش در کشورهای بزرگ‌ترین تهدید خوانده شده که این گروه حملات چریکی را در آن انجام می‌دهد.

سوریه، عراق، لبنان، اردن و ترکیه در زمره این‌کشور‌ها محسوب می‌شوند.

گرچه در این سروی نهاد تحقیقاتی پیو به افغانستان به‌طور مشخص اشاره نشده‌است، ولی داعش مسئولیت حملات متعدد را در این‌کشور به عهده گرفته است که حملات مرگبار بالای شفاخانۀ سردار محمد داوود خان و حمله بالای راهپیمایی جنبش روشنایی نمونۀ از آنست.

دومین بزرگ‌ترین تهدید که جهان با آن مواجه است، تغییرات اقلیمی خوانده شده‌است.

با آن‌که در ابتکار فرانسه در زمینۀ جلوگیری از گرم شدن اقلیم جهان کشورهای زیاد سهیم اند، ولی در ۱۳ کشور امریکای لاتین و افریقا تغییرات اقلیمی بزرگ‌ترین تهدید خوانده شده‌است.

در این سروی نهاد تحقیقاتی پیو، حملات سایبری سومین تهدید برای جهان و بحران پناهجویان در برخی کشورها هراس‌انگیز خوانده شده‌است.

در این سروی به ضعف اقتصادی و بالاخره نفوذ امریکا، روسیه و چین نیز به مثابه یک تهدید، اشاره شده‌است.

گرچه در اکثر کشورهای جهان برای از بین بردن تهدید‌های که در سروی نهاد تحقیقاتی پیو به آن اشاره شده‌است تلاش می‌شود، ولی این تهدیدها هنوز هم میلیون‌ها انسان را در جهان با هراس مواجه ساخته است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG