لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۳۹

قلاتوال: اظهارات سفیر بریتانیا در کابل روی خط فرضی دیورند غیر مسئولانه است


وزارت اقوام، قبایل و سرحدات افغانستان اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در کابل در مورد خط دیورند را خلاف اصول دیپلوماتیک عنوان کرد.

این وزارت می‎گوید، هیچ سند رسمی وجود ندارد که دلالت به رسمی بودن خط دیورند نماید.

ننگیالی قلاتوال معین این وزارت روز شنبه «۱۳ عقرب» در صحبت با رادیو آزادی گفت، باید از اظهار نظرهای غیر مسئولانه در مورد خط دیورند خود داری شود.

قلاتوال گفت، افغان‎ها به هیچ وجه خط دیورند را به عنوان سرحد رسمی قبول نداشته‌اند.

ننگیالی قلاتوال
ننگیالی قلاتوال

وی افزود:

"خط فرضی دیورند هیچگاه رسمی نبوده و در این مورد موقف حکومت افغانستان اینست که این یک خط فرضی است و اظهارات سفیر بریتانیا در این مورد غیر مسئولانه است."

نیکلاس کی سفیر بریتانیا در کابل در صحبت با بی بی سی گفته‌است که به نظر بریتانیا و جهان خط دیورند سرحد رسمی میان افغانستان و پاکستان است.

وی همچنان در مورد ایجاد سیم خار دار و دیگر موانع در امتداد خط دیورند گفته‌است که پاکستان حق مدیریت این خط را دارد.

با آنکه پیش از این نیز مقامات پاکستانی در مورد رسمی بودن خط دیورند اظهاراتی داشته‌اند اما ممکن این بار اول باشد که یک دیپلومات بلند رتبه و برحال بریتانیا چنین سخنان را بیان می‌کند.

خط دیورند که ۲۶۴۰ کیلومتر طول دارد سرحد میان افغانستان و پاکستان است اما تا کنون این سرحد نه از سوی حکومت افغانستان ونه هم سوی اقوام دو طرف پذیرفته شده‌است.

تفاهم نامه این خط حدود ۱۲۴ سال قبل از سوی هند بریتانیوی و حکومت آن زمان افغانستان به امضا رسیده‎است.

پاکستان تا کنون در خط دیورند ۴۳ کیلومتر سیم خاردار نصب کرده و رئیس جمهور افغانستان در عکس العمل به این اقدام گفته‎است آن‎های که می‎خوهند با نصب سیم خاردار مردم را از هم جدا کند باید در این مورد دوباره فکر نمایند.

از سوی هم برخی اعضای مشرانو جرگه می‎گویند، به جز اقوام دو طرف خط دیورند هیچ فردی در مورد سرنوشت این خط تصمیم گرفته نمی‎تواند.

حسینی: این مسئله مربوط به مردم در دو طرف خط زنده‎گی می‎کنند می‎باشد.
حسینی: این مسئله مربوط به مردم در دو طرف خط زنده‎گی می‎کنند می‎باشد.

نجیبه حسینی یکتن از اعضای مشرانو جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"این مسئله البته مربوط به مردمان که در دو طرف خط زنده‎گی می‎کنند می‎باشد آنان حق دارند و انگلیس همیشه مناسبات خوبی با پاکستان داشته بنابر این از آن‎ها حمایت می‎کند به باور من صحبت‎های وی بی اساس است و هیچ سرحدی وجود ندارد."

به گفته خانم حسینی، در حالی‎که روابط میان کابل و اسلام آباد در مقایسه با گذشته تیره شده، بهتر است تا مقامات بریتانیوی بجای چنین اظهارات بخاطر بهتر شدن روابط میان دو کشور نقش داشته باشند.

قابل یادو آوریست که وزارت اقوام قبایل و سرحدات پیش این گفته‎است که این وزارت روی یک استراتژی کار می‎کند که به زودی نهایی شده و موقف رسمی افغانستان در قبال این مسئله مشخص خواهد شد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG