لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۸

واکنش برخی از باشنده‌های هرات علیه اظهارات اخیر عطا محمد نور در آن ولایت


اظهارات عطا محمد نور والی بلخ در ولایت هرات با واکنش شماری از باشنده‎گان این ولایت رو به رو شده‎است.

ده‎ها تن از باشنده‎گان ولایت هرات امروز شنبه «۱۳عقرب» در نشست اعتراضی از حکومت افغانستان خواستند تا آقای نور را از وظیفه‎اش سبکدوش کند.

آنان تاکید داشتند که حکومت افغانستان باید جلو کسانی را که در دستگاه دولت کار می‎کنند و علیه دولت شعار سر می‎دهند را بگیرد.

این افراد انتقاد می‎کنند که اداره محلی امکانات دولتی را نیز به دسترس والی بلخ در سفرش به هرات قرار داده‎است.

عبدالقیوم مهربان یکی از اعضای پارلمان جوانان افغانستان از حکومت افغانستان خواهان برطرفی آقای نور از وظیفه دولتی وی شد.

وی افزود:

"از حکومت مرکزی خواهش ما این است که از همچو افرادی‎که در حلقات حکومت ایشان کار می‎کند وقتی که علیه این‎ها هستند، آنان را از حلقات خود بیرون بیاندازند، تا از چوکی حکومت استفاده نکرده و تا این حد تبلیغات علیه حکومت نکنند.

خواهش دیگر ما از حکومت مرکزی این است که به اداره محلی خود فشار وارد کند، که افرادی که از دیگر ولایات میایند و علیه حکومت تبلیغات می‎کنند، نباید امکانات خود را و مهمانخانه‎ها و دیگر امکانات دولتی را به اختیار شان بگذارند."

عطا محمد نور والی بلخ چند روز قبل در خانه محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان به انتقاد از حکومت وحدت ملی پرداخت.

عطا محمد نور والی بلخ با محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان
عطا محمد نور والی بلخ با محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان

نور که در جمع ده‎ها تن از باشنده‎های این ولایت صبحت می‎کرد ادعا کرد که نا امنی در افغانستان افزایش یافته و دامنه فساد اداری تا ارگ رخنه کرده‎است.

تور محمد ظریفی یک عضو پیشین شورای ولایتی هرات این سخنان را غرض آلود خواند.

آقای ظریفی می‎گوید که این اظهارات رعب وحشت زیادی را مردم به وجود آورده‎است.

او افزود:

"با این وضعیت که آقای نور به هرات آمد مردم هرات را بسیار به تشویش انداخت، کسانیکه در هرات سرمایه گذاری کرده بودند و یا هم سرمایه گذاری می‎کنند، به تشویش شدند که دیگر سرمایه گذاری به هرات نتیجه نخواهد داد و یک حالتی در هرات خواهد شد، اینجا در هرات یک ائتلاف جور می‎شود علیه نظام و سقوط می‎شود، یا کودتا می‎شود و یاهم جنگ می‎شود."

اعتراض کننده‎گان نشست امروز تاکید داشتند که اداره محلی هرات برخی از امکانات دولتی را به دسترس آقای نور در سفرش به ولایت هرات قرار داده‎است.

هرات
هرات

اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات این ادعا را بی اساس خواند.

آقای فرهاد گفت که تمام امکانات سفر آقای نور از سوی محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان فراهم شده بود.

او افزود:

"به هیچ عنوان از امکانات دولتی در اختیار والی محترم بلخ در جریان سفر شان به ولایت هرات قرار داده نشده و تمام تدابیر و همچنان امکانات و تسهیلاتی‎که برایشان فراهم شده بود از طرف میزبان شان آقای اسماعیل خان تدارک شده بود."

والی بلخ در سفرش به ولایت هرات بر اصلاحات انتخاباتی پافشاری کرد و تاکید داشت در صورتی‎که حکومت تغییراتی را در این کمسیون ایجاد نکند، نتایج انتخابات را نخواهند پذیرفت.

گزارش: شاه پور صابر-هرات

XS
SM
MD
LG