لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۳

رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان کی است؟


المپیک افغانستان هنوز هم از سوی دو رئیس اداره می‎شود.

با گذشت یک هفته از حکم رئیس جمهور غنی در مورد خاتمه یافتن نهادهای موازی با کمیته ملی المپیک، هنوز هم دو کمیته از سوی دو مسئول متفاوت رهبری می‎شود.

ظاهر اغبر و محمود حنیف دعوای ریاست این کمیته را داشته و هر کدام خود را مسئول قانونی این نهاد می‎دانند.

محمود حنیف سرپرست کمیته ملی المپیک که از سوی حکومت به رسمیت شناخته شده‎است، کمیته المپیک تحت رهبری خودش را قانونی دانسته و کمیته المپیک به رهبری ظاهر اغبر را موازی و غیرقانونی می‎داند.

وی افزود:

"به یقین می‎گویم که کمیته المپیک ما قانونی است و حکم رئیس جمهور که یک سال پیش المپیک موازی را لغو اعلان کرد همرای ماست، المپیک دیگر با حکومت موازی است و موازی خواهد بود."

محمود حنیف پنج ماه پیش در انتخابات اعلام ناشده خودش را به حیث رئیس کمیته ملی المپیک معرفی کرده بود.

هفته پیش رئیس جمهورغنی نهادهای موازی با کمیته ملی المپیک را لغو اعلام کرد و حکم تعیین هیئتی را به هدف فراهم سازی زمینه برگزاری انتخابات در حضور داشت هئیت کمیته جهانی المپیک صادر کرد.

بر بنیاد این حکم به کمیته ملی المپیک وظیفه سپرده شده تا به زود ترین فرصت با در نظر داشت اصول کمیته المپیک جهانی و آسیایی برای گزینش رئیس این کمیته انتخابات برگزار کند.

اما در این حکم واضح نشده که کدام کمیته المپیک تحت ریاست چه کسی قانونی است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنان به تازه‎گی محمد ظاهر اغبر را به عنوان سرکنسل این کشور در شهر مونیخ جرمنی تعیین کرد، اما آقای اغبر گفته که هنوز مشخص نیست که به این وظیفه را اشغال می‎کند یا خیر؟

کمیته ملی المپیک از دو سال به این سو از سوی دو رئیس یعنی ظاهر اغبر و محمود حنیف اداره می‌شود و این معضل چالش‌های زیادی را برای ورزشکاران افغان به بار آورده‎است.

از سوی هم المپیک تحت رهبری ظاهر اغبر که از سوی کمیته المپیک جهانی رسمی شناخته می‎شود کمیته المپیک تحت رهبری محمود حنیف را غیر قانونی و موازی می‎خواند.

منور شهزاد مسئول نشرات این کمیته به رادیو آزادی گفت که بر اساس حکم رئیس جمهور، کمیته المپیک تحت رهبری محمود حنیف لغو شده و باید از سوی حکومت فعالیت آن متوقف داده شود.

او افزود:

"خواست ما از رئیس جمهور غنی اینست که کدام المپیک را که لغو اعلان کرد باید دروازه آن بسته شود و جلو فعالیت‎های نمایشی که اذهان ورزشکاران را مغشوش می‎کند، گرفته شود."

بخاطر وضاحت بیشتر حکم رئیس جمهور غنی در این باره خواستیم تا نظر سخنگویان ریاست جمهوری را داشته باشیم اما آنان از ارائه وضاحت خود داری کردند.

ورزشکاران افغان امیدوار اند که این مسئله هرچه زودتر روشن شود و آدرس اصلی کمیته ملی المپیک مشخص شود تا مشکلات آنان نیز رفع گردند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG