لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۲۸

نگرانی مشرانو جرگه در پیوند به کشتار مردم در تخار توسط زورمندان محلی


مشرانو جرگه افغانستان از حکومت می‌خواهد تا زورمندانی را که در ولسوالی چاه آب ولایت تخار به کشتار مردم می‌پردازند را گرفتار و به پنجه قانون بسپارد.

شماری از اعضای مشرانو جرگه می‌گویند، این بار زنان و کودکان نیز مشمول کشته شده‌گان درگیری‌ها میان دو زورمند محلی در ولسوالی چاه آب ولایت تخار استند.

"این بار زنان و کودکان نیز مشمول کشته شده‌گان درگیری‌ها میان دو زورمند محلی در چاه آب - تخار استند."

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه در نشست عمومی روز یکشنبه این جرگه، شکنجه و کشتار مردم از سوی این زورمندان محلی را درد آور می‌خواند و تأکید می‌کند که حکومت باید هر چه زودتر به این معضل رسیده‌گی کند.

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

او افزود:

"مجلس سنا از حکومت می‌خواهد که دیگر از فرستادن هیئت بگذرد و باید اجرآت کند برای گرفتاری قاتلین و حفاظت مردم، آنان را باید گرفتار کند تا مردم به زنده‌گی عادی خود ادامه دهند."

به گفته شماری از نماینده‌های ولایت تخار در مشرانو جرگه درگیری میان بشیر قانِت و فیض‌الله دو قوماندان غیر مسئول شش ماه می‌شود که در این ولایت ادامه دارد.

به گفته این سناتوران بشیر قانِت که از قوماندان‌های پیشین حزب اسلامی است، به حمله بر یک مسجد و کشتار نمازگذاران در بیستم ماه اسد سال روان نیز متهم است.

پیشتر باشنده‌گان و مقام‌های محلی تخار گفته اند که در این حمله بیشتر از ۲۹ تن از نمازگذاران جان باختند.

شماری از سناتوران می‌گویند از شش ماه پیش درگیری میان این قوماندانان غیر مسئول در این ولایت ادامه دارد و در پنج روز گذشته که درگیری‌های آنان شدت گرفته، چندین تن کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته آنان به علت درگیری‌ها میان این دو زورمند محلی ده‌ها خانواده خانه هایشان را نیز در ولسوالی چاه آب ترک کرده‌اند.

به گفته سناتوران در شش ماه گذشته بیشتر از ۱۰۰ تن در درگیری‌های این زورمندان محلی در این ولایت کشته اند.

افضل شامل یکی از نماینده‌گان مردم تخار در مشرانو جرگه می‌گوید، هم اکنون جنگ میان افراد مسلح غیر مسئول وابسته به فیض‌الله و بشیر قانِت در ولسوالی چاه آب تخار ادامه دارد.

او افزود:

"ولسوالی چاه آب در آتش جنگ می‌سوزد، اما حکومت بازهم خاموش است، همین اکنون هم جنگ ادامه دارد در آن خانم‌ها، کودکان و مردان کشته شده اند و چهار روز می‌شود که مکاتب و نهادهای دولتی بسته است."

خواستیم در این باره که شمار تلفات مردم و این که آیا به راستی این قوماندان‌های محلی بر نیروهای امنیتی نیز حمله ور شده اند، دیدگاه مقام های محلی ولایت تخار را نیز داشته باشیم، اما به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

از سوی هم نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که با پایان بررسی‌های هیئت حقیقت یاب که به آن ولایت رفته است، در این باره اقدام خواهد شد.

نجیب دانش
نجیب دانش

او افزود:

"مشکلاتی که پیش آمده‌است ما را نیز متاثر ساخته و رهبری وزارت تلاش‌اش همین است که این مشکل را هر چه عاجل حل سازد، ما هنوز نتایج بررسی‌های هئیت را در اختیار نداریم، انتظار ما این است که یافته‌های این هئیت هر چه زودتر در اختیار ما قرار گیرد تا درین زمینه اقدام کنیم."

اما شماری از سناتوران می‌گویند از چندین ماه می‌شود که حکومت تنها فاجعه در ولسوالی چاه آب ولایت تخار را به فرستادن چند هیئت خلاصه کرده و در برابر ظلم زورمندان محلی اقدام نکرده‌است.

صفی الله هاشمی یکی از اعضای مشرانو جرگه می‌گوید که حتی درگیری میان افراد این دو قوماندان غیر مسئول به بخش‌های از بدخشان نیز گسترش یافته‌است.

اما بشیر قانت و فیض الله تا حالا در باره درگیری شان در ولسوالی چاه آب ولایت تخار و تلفات مردم عام ابراز نظر نکرده‌اند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG