لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۰۵

انتقال پولیس سرحدی و نظم عامه به وزارت دفاع و مؤثریت آن در امنیت سرحدات!


وزارت دفاع افغانستان آغاز روند انتقال پولیس سرحدی و نظم عامه وزارت داخله را به این وزارت در بخش تأمین و تحکیم امنیت سرحدات کشور مهم و مؤثر می‌داند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه «۱۵ عقرب ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که همۀ این تلاش‌ها به‌خاطر دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور صورت گرفته و این نیروها با امکانات بیشتر برای دفاع از سرحدات کشور تجهیز می‌شوند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی گفت:

"وزارت داخله به نام وزارت تنفیذ قانون بوده و ملکی‌سازی می‌گردد، بناءً جنبه‌‎های نظامی این وزارت مربوط به وزارت دفاع می‌شود. تصمیم بر این است که این نیروها اکمالات شوند تا بتوانند از عبور و مرور دشمن در مناطق سرحدی با در نظرداشت امکانات و تجهیزات جلوگیری بکنند و همه چیز به‌خاطر دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال کشور صورت می‌گیرد."

آقای رادمنش همچنان گفت که پولیس نظم عامه پس از انتقال به وزارت دفاع وظیفه خواهد داشت تا مناطقی را که توسط نیروهای اردو تصفیه می‌گردد، آنرا تأمین امنیت کرده و از تهدیدات بعدی جلوگیری نماید.

بر اساس معلومات وزارت داخله افغانستان، نخستین مرحله انتقال پولیس سرحدی و نظم عامه از وزارت داخله به وزارت دفاع روز یک‌شنبه «۱۴عقرب» سال جاری آغاز گردید.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت می‌گوید یک بخش پولیس سرحدی تا ۱۰ جدی به وزارت دفاع انتقال کرده، بخش دیگر آن در چوکات این وزارت باقی خواهد ماند.

بر اساس معلومات وزارت دفاع افغانستان پلان برای انتقال این نیروها از وزارت امور داخله به وزارت دفاع از یک سال به این‌طرف روی دست گرفته شده بود.

پولیس نظم عامه پس از انتقال به وزارت دفاع وظیفه خواهد داشت تا مناطقی را که توسط نیروهای اردو تصفیه می‌گردد، آن را تأمین امنیت کرده و از تهدیدات بعدی جلوگیری نماید.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این همواره انتقادها از ناتوانی حکومت در بخش تأمین امنیت سرحدات از سوی برخی از اعضای شورای ملی و نهادهای جامعه مدنی مطرح شده‌است.

آنان انتقاد کرده‌اند که مخالفان مسلح همواره از طریق سرحدات به خصوص سرحدات شرقی وارد افغانستان شده و تهدیدات را متوجه امنیت این‌کشور ساخته‌اند.

در این حال باری عارض یکی از کارشناسان نظامی افغان شرایط افغانستان را جنگی توصیف کرده و روند انتقال پولیس سرحدی و نظم عامه را به وزارت دفاع یک اقدام به‌جا می‌داند.

باری عارض یکی از کارشناسان نظامی افغان
باری عارض یکی از کارشناسان نظامی افغان

وی افزود:

"در شرایط کنونی کشور این یک اقدام مهم است، به‌خاطر این‌که امکانات اردوی ملی یک اندازه بیشتر است و می‌تواند که به دور دست‌ها و سرحدات اکمالات و تجهیزات را به سهولت برساند و همچنان در افغانستان هنوز هم وضع جنگی است و به همین خاطر حفاظت سرحدات بسیار مهم است و باید این وظیفه را اردوی ملی به عهده داشته باشد."

از سوی هم آقای عارض می‌گوید که وزارت داخله در بخش تجهیز و اکمال این نیروها کوتاه آمده بود.

اما وزارت داخله افغانستان می‌گوید، روند انتقال پولیس سرحدی و نظم عامه به وزارت دفاع بر اساس تصمیم مقامات حکومت به خصوص حکم ئیس جمهور کشور به اجرا گذاشته شده‌است.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG