لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۲۴

رئیس پیشین کمیسیون انتخابات: برکناری من توطئۀ حکومت و برخی حلقات بود


رئیس عزل شدۀ کمیسیون مستقل انتخابات برکناری‌اش را از سوی رئیس جمهور غیر قانونی می‌خواند.

مداخله‌ها و ایجاد موانع سر راه برگزاری انتخابات از سوی حکومت اتهام‌های استند که نجیب‌الله احمدزی به رئیس جمهور غنی وارد می‌کند.

مداخله‌ها و ایجاد موانع سر راه برگزاری انتخابات اتهام‌های استند که نجیب‌الله احمدزی به رئیس جمهور غنی وارد می‌کند.

وی روز پنجشنبه «۲۵ عقرب ۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل می‌گوید از این‌که تلاش کرده مانع مداخله حکومت به ویژه ریاست جمهوری در کار این کمیسیون شود، رئیس جمهور غنی دستور برکناری وی را از سمت این ریاست صادر کرده و با این کار قانون اساسی را نقض کرده‌است.

نجیب الله احمدزی
نجیب الله احمدزی

او افزود:

"چنان‌که شام گذشته شما خبر شدید، قانون اساسی بار دیگر از سوی رئیس جمهور افغانستان زیر پا شد. من هنوز هم خود را عزل شده نمی‌دانم بلکه این‌را توطئۀ حکومت، حلقات خاص و تیم‌شان در برابر خودم می‌دانم."

این در حالی است که ناوقت دیروز رئیس غنی کشور با صدور فرمانی نجیب‌الله احمدزی را از سمت ریاست کمیسیون مستقل انتخابات برکنار کرد.

در این فرمان به نهادهای ذیربط دستور داده شده‌است تا فهرست کاندیدان جدید را به منظور تعیین در سمت ریاست این کمیسیون به ریاست‌جمهوری معرفی کنند.

نجیب‌الله احمدزی روز چهار شنبه «۲۴ عقرب ۱۳۹۶» در صحبتی با رادیو آزادی گفت که شماری از کمیشنران در نتیجه تهدید از سوی معاون دوم ریاست جمهوری، مجبور شده‌اند که پیشنهاد برکناری وی را بدهند.

به‌گفته وی، پنج تن از کمیشنران این کمیسیون در نامه‌ای از رئیس جمهور خواسته‌اند که نجیب‌الله احمدزی را برکنار کند.

با این همه، ریاست جمهوری می‌گوید که این تصمیم بر اساس خواست کمیشنران این کمیسیون گرفته شده‌است.

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور در این باره به رادیو آزادی می‌گوید:

"رئیس جمهور از آغاز کار کمیسیون تأکید اش بر این بوده‌است که هیچ فرد و نهادی حق مداخله در کار کمیسیون انتخابات را ندارد و آن‌چه در رابطه به آقای احمدزی گفته می‌شود، ایشان بر اساس فیصله و مطالبه مورخ «۲۱ عقرب سال جاری» کمیسیون مستقل انتخابات، برکنار شده‌است."

شماری از نهادهای ناظر انتخابات از برکناری نجیب‌الله احمدزی از سمت ریاست کمیسیون مستقل انتخابات استقبال می‌کنند، اما شمار دیگری این تصمیم را تلاشی برای برگزار نشدن انتخابات می‌خوانند.

اما با این همه آقای احمدزی می‌گوید، شماری از کمیشنران برحال به‌جای بی‌طرفی و در نظرداشت منافع ملی بیشتر به حلقات بیرونی وفادار استند و با این وضعیت نباید انتظار انتخابات را داشت و این یک شرم ملی است و مسئولیت آن متوجه همه خواهد بود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG