لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۱۵

وزارت دفاع: پاکستان نباید بیش از این اوضاع در امتداد خط دیورند را بدتر سازد


حملات نیرو های افغان بالای چندین پوسته نظامیان پاکستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

حملات نیرو های افغان بالای چندین پوسته نظامیان پاکستان

وزارت دفاع افغانستان هشدار می‎دهد که پاکستان نباید از این بیش اوضاع را در امتداد خط دیورند بدتر سازد.

سخنگوی وزارت دفاع با تأکید بر این مطلب امروز به رادیو آزادی گفت که به حمله‎های راکتی پاکستان از سوی افغانستان پاسخ باالمثل داده شده‎است و نیروهای امنیتی از خاک‌شان دفاع می‎توانند.

دولت وزیری امروز «۰۲ قوس ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیروهای سرحدی کشور به حملات راکتی پاکستان پاسخ مشابه داده‎اند.

وی تأکید می‎ورزد که اگر پاکستان و نظامیان این کشور به حملات راکتی به خاک افغانستان ادامه دهند، افغانستان به پاسخ باالمثل آماده‎است.

دولت وزیری

او افزود:

"این موضوع آشکار است و مقام‎های محلی ما شب گذشته با رسانه‎ها گفت‌وگو کرده‎اند. برای آنان دستور داده شده‎است و باید به آن عمل کنند. آنان مکلف استند که خود و خاک‌شان را حفاظت کنند و اگر کسی انداخت می‎کند، باید بر آن پاسخ مشابه داده شود و از حق خود باید دفاع کنند، اما انتظار ما این است که پاکستان و نظامیان این کشور زمینه این را فراهم نسازند که روابط دو کشور به خشونت کشانیده شود."

وزیری می‎گوید، تلاش می‎شود بخش‎هایی از سوی نیروهای سرحدی کشور در خاک پاکستان هدف قرار گیرد که نظامیان پاکستانی از آن بر خاک افغانستان حمله راکتی و توپخانه‌یی انجام می‎دهند و در آن به غیر نظامیان آسیب می‎رسد.

با این همه، از شش سال گذشته تا کنون، نظامیان پاکستانی از آن‌سوی خط دیورند، بر نظامیان افغان حملات راکتی و توپخانه‌یی انجام داده‎اند که در نتیجه آن ده‎ها افغان جان باخته‎اند و ده‎ها تن دیگر مجبور به ترک خانه‌هایشان از بخش‎های شرقی کشور شده‎اند.

با این همه، قوماندان امنیه کنر به رادیو آزادی گفته‎است که تنها در یک هفته گذشته نظامیان پاکستانی شماری از بخش‎های این ولایت را آماج حملات راکتی و توپخانه‌یی قرار داده‎اند.

Facebook Post

والی کنر این را نیز گفته‎است که پس از پاسخ باالمثل از سوی نیروهای سرحدی افغان، حملات آن کشور به خاک افغانستان کاهش یافته‎اند.

پیش از این وزارت دفاع نیز گفته بود که این اعمال پاکستان را در برابر افغانستان با امریکا، سازمان ملل و دیگر سازمان‎های بین‌المللی در میان گذاشته‎است.

چند روز پیش، شریف یفتلی لوی درستیز افغانستان نیز در نشست خبری تأکید کرده که افغانستان می‎خواهد حملات راکتی پاکستان به خاک افغانستان، از راه دیپلوماتیک حل گردد و از همین رو در روزهای نزدیک یک هیئت افغان سفری به آن کشور خواهد داشت.

اما پاکستان هیچ‎گاهی این را تائید نکرده‎است که نظامیان آن کشور به خاک افغانستان حملات راکتی و توپخانه‌یی انجام می‎دهند.

خط دیورند

حال شماری از آگاهان نظامی پاسخ مشابه نیروهای امنیتی به حملات راکتی پاکستان را ستودنی می‎خوانند و اما به دفاع مأموریت حمایت قاطع و امریکا که به‌گفته این آگاهان با افغانستان توافق امنیتی و دفاعی امضا کرده، تأکید می‎ورزند.

محمدا گل مجاهد در این باره به رادیو آزادی می‎گوید:

"این را بهتر می‎بینم که قوای سرحدی افغانستان اگر حد اقل از حملات راکتی دوربرد استفاده نمی‎توانند، بر پوسته‎های نظامیان پاکستانی که نزدیک به خاک افغانستان ایجاد شده‎اند، حمله کنند. تا این‎که این حملات متوقف گردد، تا چه وقت افغان‎ها به اعمال آن کشور قربانی دهند و پاکستان به این بهانه که تروریستان را هدف قرار می‎دهد، حملات راکتی را به خاک افغانستان انجام دهد. در حالی‎که تروریستان در خاک آن کشور استند."

مجاهد از حکومت می‎خواهد تا از هر راه ممکن که شده باید راه حل دایمی این معضل را بجوید.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG