لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۲

نگرانی اتاق تجارت افغانستان از افزایش موارد قتل، اختطاف و تهدید تاجران!


آرشیف

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از افزایش موارد قتل و اختطاف تاجران افغان نگران است.

مسئولین این اتاق می‌گویند، تاجران افغان حتی در شهر‌های مهم این‌کشور از جمله شهر کابل احساس مصونیت ندارند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی این اتاق روز شنبه « ۴ قوس ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که در دو ماه گذشته ۶۰ مورد قتل، اختطاف و تهدید تاجران نزد آنان ثبت شده‌است.

وی می‌گوید که در بسیاری موارد تاجران حاضر به ثبت قضایای‌شان نیز نمی‌شوند در غیر آن به گفته وی موارد اختطاف و قتل بیشتر از رقم ثبت شده‌است.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان
صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان

وی افزود:

"بدبختانه اوضاع امنیتی برای اعضای سکتور خصوصی مناسب نیست، روز به روز سطح اختطاف، تهدید و قتل تاجران بیشتر می‌شود، در دو ماه گذشته حدود ۶۰ تن از اعضای سکتور خصوصی در سراسر کشور اختطاف یا به قتل رسیده‌اند."

به گفته مسئولان این اتاق، بیشترین موارد اختطاف یا قتل در کابل ثبت شده و به دنبال آن هرات، بلخ، کندهار، کندز، پکتیا و برخی ولایت دیگر قرار دارند.

پیش از این شماری از تاجران با ابراز نگرانی از افزایش تهدیدها در برابر آنان، هشدار داده‌اند که اگر حکومت امنیت آنان را تأمین نکند، سرمایه‌های‌شان را از افغانستان خارج خواهند کرد.

در دو ماه گذشته ۶۰ مورد قتل، اختطاف و تهدید تاجران در اتاق تجارت و صنایع افغانستان ثبت شده‌است.

بر بنیاد یک گزارش پروژه کسب و کار بانک جهانی، افغانستان در بخش سرمایه گذاری‌ها یکی از بدترین جاها در جهان گفته شده که یکی از علت‌های بنیادین آن نبود امنیت برای سرمایه گذاران است.

در همین حال وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که روی یک طرح به‌خاطر اتخاذ تدابیر امنیتی برای تاجران و خانواده‌های‌شان کار می‌کنند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در این باره به رادیو آزادی چنین گفت:

"طرحِ را که رهبری جدید وزارت امور داخله دارد در این بخش، با تطبیق آن به نهاد‌های کشفی وظیفه داده شده تا محلات این‌ها ( تاجران ) را تثبیت کند و به‌خاطر تدابیر امنیتی‌شان دست به کار شوند."

سه ماه پیش نیز وزارت امور داخله در مورد تأمین امنیت تجار و سرمایه گذاران از چنین طرح سخن زده بود اما تاجران می‌گویند که این طرح تا هنوز عملی نشده‌است.

در این حال شماری از کارشناسان امنیتی می‌گویند که این طرح کارساز نیست زیرا شماری تاجران زیاد است و وزارت داخله نیروی کافی به‌خاطر تأمین امنیت آنان ندارد.

از این میان اسدالله ولوالجی به این باور است که امنیت انتظامی مشکل زاست و باید نیروهای کشفی فعالیت‌شان برا بیشتر و منظم تر سازند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG