لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۴۷

وزارت داخله افغانستان طرزالعمل "توزیع مجوز جدید حمل سلاح" را اعلام کرد


وزارت داخله افغانستان می‌گوید، بر اساس طرزالعمل "توزیع مجوز جدید حمل سلاح" پس از این هیچ‌کس حق نخواهد داشت تا بیشتر از یک میل سلاح با خود داشته باشد.

ویس احمد برمک سرپرست وزارت امور داخله افغانستان روز سه شنبه «۰۷ قوس ۱۳۹۶» در کابل از آغاز روند توزیع مجوز اسلحه بر اساس طرزالعمل که اخیراً از سوی شورای امنیت تصویب شده‌است، خبر داده و تطبیق آن‌را یک اقدام مؤثر خواند.

او افزود:

"این طرزالعمل یک هفته پیش پس از یک بازنگری همه‌جانبه از سوی شورای امنیت ملی تصویب شد و وزارت داخله افغانستان روند توزیع کارت جدید اسلحه را رسماً اعلام کرد و کار عملی آن‌را شروع می‌کنیم."

ویس احمد برمک
ویس احمد برمک

آقای برمک گفت که این طرزالعمل دو سال قبل آماده شده بود، اما حالا مورد تطبیق قرار گرفته و در تأمین امنیت بهتر مردم مؤثر واقع و از موجودیت اسلحه نزد افراد غیر مسئول جلوگیری می‌کند.

سرپرست وزارت امور داخله گفت، تمام کسانی‌که جواز مؤقت حمل اسلحه دارند می‌توانند تا شش ماه به‌خاطر ثبت سلاح‌شان مراجعه کرده، اسلحه اضافی‌شان را به پروسه دایاگ تسلیم نمایند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، کارت‌های جدید به سیستم پیشرفته و معیاری ساخته شده و قابلیت جعل را نداشته و کسانی‌که بخواهند جعل کنند توسط سیستم و تیم‌های کنترولی در جاده‌ها شناسایی می‌گردند.

مسئولان این وزارت همچنان تأکید می‌کنند، کسانی‌که خودشان را ثبت سیستم این وزارت کرد و کارت مجوز حمل سلاح را می‌گیرند، هویت و تمام مشخصات‌شان درج سیستم می‌گردد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این همواره از موجودیت سلاح‌های متعدد نزد افراد مسلح غیر مسئول در مناطق مختلف کشور انتقاد شده‌است.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، رقم ثبت شده افراد دارای اسلحه نزد این وزارت بیش از ۹۰ هزار تن می‌باشد که از جمله ۵۵ هزار آن کارت‌های اصلی داشته و بقیه جوازهای‌شان، تمدید شده‌است.

درین حال هاشم الکوزی رئیس کمیسیون امنیت داخلی و دفاعی مشرانو جرگه درین نشست گفت که به تعداد ۴۵ هزار نفر در شهر کابل اسلحه غیر قانونی داشته و در برخی موارد شماری از آنان سبب آزار و اذیت مردم می‌شوند.

به تعداد ۴۵ هزار نفر در شهر کابل اسلحه غیر قانونی داشته دارند.

وی آغاز روند توزیع مجوز جدید حمل سلاح را یک گام مهم در جهت تأمین امنیت مردم در سراسر کشور خواند.

او افزود:

"این یک کار خیر است، ان‌شاءالله کسانی‌که امروز به لباس پولیس، امنیت ملی و یا اردو می‌برآیند از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود کسانی‌که به سلاح ضرورت دارند برای رفع مشکلات‌شان کارت قانونی به‌دست بیاورند و از افراد که غیر قانونی که سلاح حمل می‌کنند، جلوگیری شود."

از سوی هم وزارت داخله افغانستان می‌گوید که برای رجال برجسته نیز طرزالعملی حمل سلاح را آماده خواهند کرد.

فقیر محد فقیر وزیر پیشین وزارت داخله هرچند تطبیق برنامه توزیع مجوز حمل سلاح و جمع‌آوری اسلحه را گام نیک می‌داند، اما می‌گوید با توجه به شرایط و مشکلات موجود در افغانستان تطبیق این برنامه مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG