لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۴۳

اندیپندنت: یک دختر کوچک افغان با مادر قاتلش، تمام عمر را در زندان سپری می‎کند


  • دیپلومات

نشریه دیپلومات به وضعیت زنان افغان پرداخته و بخشی از مقاله تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سازمان ملل‌متحد برای افغانستان را در همین مورد نشر کرده‎است.

به نوشته دیپلومات، در افغانستان خشونت‎های جنسیتی در برابر زنان و دختران، حتی در مسایل ازدواج و تبادله دختران افزایش یافته و دختران خانواده در این‌گونه تصمیم‎ها هیچ صلاحیتی ندارند.

نشریه همچنان از بچه‌بازی در افغانستان یادآوری کرده که از پسران نوجوان به‌عنوان برده‎های جنسی استفاده می‎شود.

نماینده سازمان ملل‌متحد برای افغانستان در این مقاله نوشته که خشونت در برابر زنان افغان به صورت گسترده ادامه دارد و تشدد جنسیتی در افغانستان به‌خصوص در مناطق دور دست، خیلی‎ها بلند است.

وی بر اساس یک گزارش سازمان ملل‌متحد می‎نویسد، حد اقل ۸۷ درصد از زنان افغان، به نحوی با تشدد جنسیتی در کشور شان روبه‌رو اند.

  • اندیپندنت

یک دختر کوچک افغان با مادر قاتلش، تمام عمر را در زندان سپری می‎کند.

این عنوان مقاله روزنامه بریتانیایی اندیپندنت است که از نیویارک تایمز برداشته‎است.

روزنامه می‎نویسد مینه در زندان به دنیا آمد و با بیماری‎ها و ده‎ها مشکل بزرگ شد.

اندیپندنت از شیرین گل مادر مینه یادآوری کرده و نوشته‎است این زن، به قتل ۲۷ تکسی‌ران و دزدی موترهای آن‎ها از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی متهم است.

شیرین گل رهبری یک حلقۀ مجرمان را به عهده داشت و تکسی‌رانان را به خانه‎اش می‎آورد.

در مقاله به نقل از مینه آمده که می‎گوید می‎خواهد بیرون برود، اما نمی‎تواند مادرش را در زندان تنها بگذارد.

پس از آنکه این دختر به دنیا آمد، مادرش از حکم اعدام برائت گرفت، اما در زندان ماند.

در گزارش اندیپندنت آمده که در زندان‎های افغانستان، نزدیک به یک هزار زن، به اتهام قتل، قاچاق مواد مخدر، فرار از خانه و ده‎ها جرم دیگر زندانی اند.

فعالان حقوق بشر بارها ابراز نگرانی کرده‎اند که در مناطق دور دست افغانستان، رسم و رواج ناپسند، محاکم صحرایی و خود سری، مواردی اند که مانع رسیدن زنان به عدالت شده‎است.

  • گاردین

روزنامه گاردین در مورد خروج یک پناهجوی افغان مطلبی را نشر کرده و نوشته‎است حکومت جرمنی به‌خاطر در هم شکستن قانون خودش در مورد اخراج این پناهجوی افغان متهم شده است.

این جوان بیست و شش ساله گفته که اگر به افغانستان فرستاده شود، کشته خواهد شد.

گاردین نامی از این پناهجو نبرده، اما گفته‎است که او شاید با ۷۸ تن دیگر روز چهارشنبه همین هفته به افغانستان فرستاده شوند.

این جوان در پنج سالگی‌اش افغانستان را ترک کرده بود و در ۲۱ سال گذشته به آن‎جا نرفته‎است.

به نوشته گاردین، جرمنی و سایر کشورهای اروپایی از سوی سازمان عفو بین‌الملل متهم شده‎اند که قوانین بین‌المللی را زیر پا می‎کنند، زیرا پناهجویان را هنگامی به افغانستان باز می‎گردانند که این کشور از نظر تلفات غیر نظامیان در بلندترین سطح قرار دارد.

XS
SM
MD
LG