لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۴۱

امریکا به‌خاطر سرکوب معترضین در حال وضع تحریم‌های تازه بالای ایران است


ایالات متحده به‌خاطر سرکوب اعتراض‌های ضد حکومت در ایران، در حال غور در مورد وضع تحریم‌های تازه بالای آن کشور است.

خبرگزاری‌های غربی به نقل از یک مقام ارشد اداره ایالات متحده که نامش ذکر نشده گزارش داده‎اند که واشنگتن به‌خاطری این کار را می‎کند که حکومت ایران با مظاهره‌چیان برخورد شدید کرده و حداقل ۲۲ تن در جریان اعتراض‌ها کشته شده‎اند.

الیزابت تروسیل، سخنگوی کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد دیروز در شهر ژینو به خبرگزاری رویترز گفت، از حکومت ایران می‎خواهند که با معترضان خشونت نکند.

ایران
ایران

وی افزود:

"خوب، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل‌متحد به‌خاطر گزارش‌ها در باره کشته شدن بیش از ۲۰ تن در جریان این اعتراض‌ها عمیقاً نگران است. به همین دلیل او از مقام‌های ایران می‎خواهد که از تمامی توان خود برای کاهش تنش‌ها استفاده کنند، با احتیاط کامل به وضعیت رسیده‎گی کنند و از اقداماتی که احتمالاً منجر به تحریک و افزایش خشونت می‎شود خودداری ورزند."

خبرگزاری فرانسه گزارش داده‎است که واشنگتن برای وضع تحریم‌های تازه بالای ایران از تمامی منابع معلوماتی استفاده خواهد کرد تا بداند که کی مظاهره‌چیان را سرکوب و از حقوق بشر تخطی می‎کند.

اعتراض‌های ضد حکومتی از زمان آغازش در ۲۸ دسمبر منجر به نا آرامی و درگیری‌ها در ایران شده‎است.

این اعتراض‌ها در ابتدا به‌خاطر نرخ‌های در حال افزایش در مشهد دومین بزرگترین شهر ایران آغاز شد، سپس به شهر‌های دیگر این کشور گسترش یافت و جنبه سیاسی به خود گرفت.

درین حال، هزاران تن در بسیاری از شهر‌های ایران در حمایت از حکومت تهران راه‌پیمایی‌ها را آغاز کردند.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر در یک گزارش تأیید نشده گفته‎است که سه عضو اداره استخبارات ایران در درگیری‌ها در شهر غربی پیرانشهر کشته شده‎اند.

اما خبرگزاری مهر به نقل از یک اعلامیۀ گروه تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گزارش داده که این درگیری‌ها در امتداد سرحد با کردستان عراق صورت گرفته و به اعتراض‌ها ارتباط ندارد.

رئیس جمهور ایالات متحده از آغاز اعتراض‌ها در ایران چند بار در تویتر خود درین مورد پیام نوشته‎است.

دونالد ترمپ دیروز نوشت که مردم ایران در تلاش سرنگونی حکومت فاسد ایران هستند.

XS
SM
MD
LG