لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۴

برای اولین بار یک فابریکه بزرگ ذوب آهن در کابل به فعالیت آغاز کرد


برای اولین بار یک فابریکه بزرگ ذوب آهن بنام خان استیل در کابل به فعالیت آغاز کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، هدف از صنعت فولاد این است تا افغانستان از وارد کننده فولاد به صادر کننده آن مبدل شود.

رئیس جمهور غنی این سخنان را روز شنبه «۱۶ جدی ۱۳۹۶» در مراسم افتتاح فابریکه ذوب آهن خان ستیل بیان کرده گفت، با سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش صنایع بر علاوه بهبود اقتصادی این‌کشور برای شماری زیادی مردم زمینه کار نیز مساعد می‌گردد.

آقای غنی همچنان گفت، حکومت همواره از سکتور خصوصی حمایت کرده و برای آنان زمینه‌های بهتر سرمایه گذاری را فراهم می‌نماید.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

او افزود:

"امسال فضل خداوند تولید فولاد ما از طرف شش فابریکه به ۲۲۰ هزار تُن رسیده امید است که نمونه یک سرمایه گذاری موفق را که امروز دیدیم تمام مردم افغانستان آن‌را سرمایه ملی خود بدانند عرض من برای مردم افغانستان این است که سرمایه گذاری سکتور خصوصی را نه مضر بدانند نه راه غلط بدانند آن‌را سرمایه ملی خود بدانند در حفظ هر فابریکه هر افغان مسئول است که آن‌را مثل جان خود نگهدارد."

آقای غنی در این نشست گفت که افغانستان مواد خام از جمله داغمه جات زیادی دارد و بعد از این فابریکه‌ها به‌خصوص فابریکه ذوب آهن خان استیل می‌تواند از این مواد به‌خاطر تولیدات‌شان استفاده نمایند.

مواد خام از جمله داغمه جات زیادی دارد و بعد از این فابریکه‌ها به‌خصوص فابریکه ذوب آهن خان استیل می‌تواند از این مواد به‌خاطر تولیدات‌شان استفاده نمایند.

فابریکه ذوب آهن خان ستیل به ارزش ۳۰ میلیون دالر از سوی یک سرمایه گذار افغان در پارک‌های صنعتی کابل به فعالیت آغاز کرد.

پیش از این شماری از سرمایه گذاران در افغانستان به‌خاطر نبود سهولت‌ها از جمله زمین، برق و برخی نیاز های دیگر به‌خاطر سرمایه گذاری در این کشور شکایت کرده بودند.

در عین حال خان محمد وردک رئیس فابریکه خان ستیل می‌گوید، این فابریکه تمام پروسۀ ذوب آهن را به شکل معیاری انجام می‌دهد.

آقای وردک همچنان گفت، تولیدات این فابریکه ۳۰ درصد نیاز‌های ساختمانی از درک آهن را در این کشور مرفوع می‌سازد.

فابریکه خان استیل
فابریکه خان استیل

او افزود:

"حالا فابریکه خان ستیل می‌تواند سیخ‌های تعمیراتی افغانستان را از ۲۵ الی ۳۰ درصد تولید نماید، با این تولید ما همه سال از فرار میلیون‌ها دالر از افغانستان جلوگیری نمائیم و اگر مواد خام بیشتر در اختیار ما قرار داده شود ما تولیداد خود را در هر ۲۴ ساعت به چهارصد تُن افزایش می‌دهیم."

به گفته آقای وردک، با فعالیت این فابریکه برای ۵۰۰ تن به گونه مستقیم زمینه کار نیز مساعد گردیده‌است.

در عین حال خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، اگر حکومت بیشتر از این از سکتور خصوصی حمایت کرده و برای آنان زمینه‌های سرمایه گذاری را فراهم نماید به گفته وی تاجران بیشتر علاقه‌مند سرمایه گذاری در این کشور خواهند شد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG