لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۰۶

حفیظ الله هاشمی به‌حیث عضو تازه کمیسیون مستقل انتخابات گماشته شد


ریاست اجرائیه افغانستان تائید می‌کند که، حفیظ الله هاشمی به‌حیث عضو تازه کمیسیون مستقل انتخابات گماشته شده‌است.

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید، سید حفیظ الله هاشمی پس از توافق مشترک رئیس اجرائیه و رئیس جمهور به‌حیث عضو تازه کمیسیون مستقل انتخابات گماشته شده‌است.

فریدون خوځون مشاور مطبوعاتی ریاست اجرائیه در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید دو رهبر حکومت وحدت ملی با در نظر داشت تجربه کاری و توانایی هاشمی وی را به حیث عضو این کمیسیون برگزیده‌اند.

سپیدار
سپیدار

او افزود:

"به‌خاطر کمبود یک عضو که در کمیسیون مستقل انتخابات محسوس بود از میان کسانی‌که از سوی کمیته گزینش معرفی شده بودند، سید حفیظ الله هاشمی بر اساس توافق مشترک رئیس جمهور و رئیس اجرائیه به حیث عضو جدید این کمیسیون گماشته شده‌است."

از سوی دیگر، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی می‌گوید، عضو جدید معرفی شده کمیسیون مستقل انتخابات به‌زودی در یک فرمان رئیس جمهور به این کمیسیون معرفی خواهد شد، اما مرتضوی از این عضو جدید کمیسیون نام نبرد.

پیش از این، نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور به رادیو آزادی گفته بود که،حفیظ الله هاشمی، اول الرحمان رودوال و عبدالقادر زازی وطن‌دوست کسانی استند که روز پنجشبنه از سوی کمیته گزینش به رئیس جمهور معرفی شده‌اند.

با این همه از حدود دو ماه پیش که نجیب الله احمدزی بر اساس فرمان رئیس جمهور از سمت این ریاست برکنار شد، تا کنون رهبری این کمیسیون از سوی معاون آن به پیش برده می‌شود.

پس از برکناری رئیس پیشین این کمیسیون در هفتم ماه جدی سال روان، بر اساس فرمان رئیس جمهور کمیته‌ای ایجاد شد که شخص دیگری را به حیث عضو به این کمیسیون معرفی کند و تا کنون انتظارها بر این بوده که یک عضو دیگر این کمیسیون نیز گماشته شود.

اعضای این کمیسیون گفته‌اند ۸۸ تن اسناد شان را به‌خاطر گزینش شدن به کمیسیون مستقل انتخابات، به آنان سپرده بودند که پس از بررسی‌ها از میان این شمار، سه تن به رئیس جمهور غنی معرفی شدند.

از سوی دیگر، شماری از مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، با معرفی کمیشنر جدید به این کمیسیون، در کار مربوط به انتخابات سرعت و بهبودی پدید خواهد آمد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد سخنگوی این کمیسیون می‌گوید این که تاریخ برگزاری انتخابات داخلی برای گزینش هیئت اداری این کمیسیون پایان یافته از این رو با معرفی کمیشنر جدید انتخابات هیئت اداری این کمیسیون نیز برگزار خواهد شد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد
گلاجان عبدالبدیع صیاد

او افزود:

"برخی از موضوعات مالی و اداری است که به علت کمبود یک عضو به کمی و کاستی روبه‌رو شده‌است، از این رو هنگامی که عضو تازه برای ما بگونه رسمی معرفی شود چون تاریخ برگزاری انتخابات داخلی کمیسیون به‌خاطر گزینش هئیت اداری پیش از پیش پایان یافته‌است، انتخابات دوباره برگزار می‌گردد و در آن رئیس جدید، معاونین، منشی و سخنگوی این کمیسیون برگزیده می‌شوند و به کار شان آغاز می‌کنند."

این در حالی است که، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در روزهای اخیر حکومت را انتقاد کرده و گفته‌اند که با گذر دو ماه حکومت عضو جدیدی به‌جای نجیب الله احمدزی رئیس برکنار شده، به این کمیسیون معرفی نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG