لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۰

ارگ: رئیس جمهور به‌زودی از افراد که کمیته گزینش معرفی نموده یکی آن را تعیین می‌کند


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کمیته گزینش سه تن را به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات به رئیس جمهور معرفی کرده‌است.

پس از معرفی سه تن به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، رئیس جمهور بسیار زود از میان این سه تن یکی آنان را به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات تعیین می‌کند.

نجیب آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور روز جمعه «۲۲ جدی ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت، شام روز گذشته کمیته گزینش سید حفیظ الله هاشمی، اول الرحمن رودوال و عبدالقادر زازی وطن دوست را به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات به رئیس جمهور معرفی کرد.

آقای آزاد در مورد معرفی این افراد چنین گفت:

نجیب آزاد
نجیب آزاد

"حکومت به زودی طبق تعهد‌ شان به ملت افغانستان اعلام خواهد کرد و رئیس صاحب جمهور از هر سه کاندید معرفی شده مصاحبه می‌گیرد و فیصله نهایی خود را یعنی کسی‌که انتخاب می‌شود بسیار زود معرفی می‌شود."

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که پس از برکناری نجیب الله احمدزی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رئیس جمهور، کمیته گزینش از هفتم جدی سال جاری کارش را به‌خاطر تعیین یک عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات آغاز کرد.

پس از آغاز کار رسمی این کمیته ۸۸ تن به این کمیته به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات درخواست داده بودند.

گفته می‌شود کمیته گزینش در اخرین روز کاری‌اش از میان ده‌ها تن داوطلب پس از امتحان و ارزیابی سه تن واجد شرایط را به‌خاطر عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات به رئیس جمهور معرفی کرد.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات، ۶ سرطان سال ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین کرده‌است.

از سوی هم اکسین یا شبکه جامعه مدنی برای انتخابات کار کمیته گزینش را خلاف قانون انتخابات دانسته می‌گوید، هر فردیکه از سوی این کمیته معرفی می‌شود مشروعیت قانونی نداشته و امکان دارد بالای کارهای کمیسیون انتخابات تاثیر منفی داشته باشد.

جانداد سپین غر رئیس این شبکه روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت:​

جاندان سپین غر
جاندان سپین غر

"به اساس قانون انتخابات کار کمیته گزینش غیر قانونی است و نگرانی‌ما این است که کمیته گزینش هر کسی را که تعیین می‌کند او فرد هم چون از طریق یک پروسه غیر قانونی می‌آید شاید مشروعیت قانونی بسیار ضعیف باشد و این امکان دارد که تاثیر بسیار منفی بالای کارهای کمیسیون داشته باشد."

از سوی هم نثار حارث یکتن اعضای مشرانو جرگه می‌گوید، افرادی که از سوی کمیته گزینش تعیین شده‌اند افراد با تجربه هستند و به گفته وی اگر مداخله سیاسی، حزبی و قومی در کار آنان صورت نگیرد و آن‌ها این پروسه را به گونه درست مدیریت نمایند یک انتخابات شفاف در آینده برگزار خواهد شد.

تهیه: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG