لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۵

منبع: هیئت ملل متحد تا کنون با رئیس جمهور و چند مقام دیگر دیدار کرده‎است


کابل با تدابیر شدید امنیتی از هیئت سازمان ملل که به افغانستان سفر کرده میزبانی می‎کند.

یک منبع حکومت می‎گوید، این هیئت سازمان ملل متحد تا کنون به شمول رئیس جمهور با چند تن از مقام‎های دیگر حکومت نیز دیدارهای داشته‎است.

این منبع که از بهر حساسیت موضوع این دیدار، نمی‎خواهد از وی نام برده شود روز یکشنبه «۲۴جدی۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت، این هیئت به هدف بررسی اوضاع عمومی افغانستان به این کشور سفر کرده‎است.

این منبع همچنان می‎گوید، مبارزه با هراس افگنی، نابودی فساد اداری، اوضاع اقتصادی و چگونگی برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها موضوعاتی مهمی بودند که در دیدار این هیئت با مقام‎های افغان روی آن بحث شده‎است.

شمار این هیئت به شمول نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل و خیرات عمروف سفیر قزاقستان در این سازمان به پنج تن می‎رسد.

حال، اعضای شورای ملی در پیوند به نتایج سفر این هئیت به افغانستان دیدگاه‎های متفاوتی دارند.

شماری از سناتوران افغان روز یکشنبه در نشست عمومی مشرانو جرگه گفتند که سفر این هیئت به کابل با توجه به اوضاع کنونی بسیار مهم است.

گل احمد عظمي یکی از این سناتوران افزود:

"مردم افغانستان دیگر از ادامه جنگ خسته شده‎اند، آرزو دارم این هیئت در مبارزه با هراس افگنی و نابودی این گروه‎ها با مردم افغانستان یکجا و همدست باشد و این مشکل را به گونه بنیادی حل سازد."

اما شماری از نماینده‎گان مردم در ولسی جرگه می‎گویند، این سفر هیئت سازمان ملل به افغانستان هنگامی می‎تواند سومند باشد که در زنده‎گی روزمره مردم تغییر پدید آید.

رمضان بشر دوست
رمضان بشر دوست

رمضان بشر دوست در این باره به رادیو آزادی گفت:

"هیئت مختلف در طول حداقل پانزده سال نه تنها از شورای امنیت، سازمان ملل؛ بلکه از دیگر نهادهای بین المللی به افغانستان سفرهای داشته‎اند؛ اما متاسفانه هیچ‎گونه نتیجه مثبت برای افغانستان در زمینه‎های اقتصادی، سیاسی و امنیتی نداشته‎است."

به گفته آقای بشردوست سازمان ملل برای بهبودی زنده‎گی مردم افغانستان هر کاری می‎تواند انجام دهد؛ اما مشروط بر این‎که، سیاست مداران افغانستان نسبت به مناع شخصی شان به منافع ملت اولویت دهند و از همکاری‎های این سازمان بیشتر بهره ببرند.

با این همه، این‎که هئیت سازمان ملل دیگر با کدام مقام‎ها و روی چه موضوعاتی دیدار و گفت و گوهای خواهد داشت، تا اظهار نظر مقام‎های حکومت در این باره، روشن خواهد شد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG