لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۴۳

تظاهرات فارغان پوهنتون‌های شخصی و دولتی در کابل


شماری از فارغان پوهنتون‌های دولتی و خصوصی با راه اندازی تظاهرات از کندی در روند توزیع دیپلوم‌های تحصیلی شکایت می‌کنند.

برخی از فارغان پوهنتون‌های شخصی و دولتی می‌گویند، به‌خاطر عدم دریافت دیپلوم تحصیلی آنان زمینه‌های خوب کاری را از دست داده‌اند.

این فارغان که روز شنبه «۳۰ جدی ۱۳۹۶» در برابر وزارت تحصیلات عالی دست به تظاهرات زدند می‌گویند، به‌دست آوردن دیپلوم سه تا چهار ماه زمان را دربر می‌گیرد.

سمیع‌الله و بلال دو تن از این فارغین در صحبت با رادیو آزادی گفتند:

"تقریباً ۲۰ هزار تن از پوهنتون‌های شخصی فارغ شده اما تا کنون دیپلوم های‌شان را به‌دست نیاورده‌اند و خواست ما از وزارت تحصیلات عالی این است تا هر چه زودتر روند توزیع دیپلوم به فارغان پوهنتون‌های دولتی و خصوصی را آغاز نماید."

"ما از سال‌های متوالی محصلین و فارغین داریم به‌خصوص از پوهنتون‌های خصوصی که تا کنون دیپلوم های‌شان را به‌دست نیاورده‌اند فارغین یک مشکل دیگر هم دارند، اینست که هر جا مراجعه می‌کنند به‌خاطر وظیفه به‌خاطر نداشتن دیپلوم نمی‌توانند شامل و ظیفه و امتحان رقابتی شوند."

این فارغان می‌گویند، مونوگراف‌های اکثر فارغان در پوهنتون‌های دولتی و خصوصی از قبل تکمیل شده‌است و آنان منتظر به‌دست آوردن دیپلوم‌های شان هستند.

آنان می‌گویند، به هر ادارۀ که به‌خاطر دریافت کار مراجعه می‌کنند، از آنان سند فراغت خواسته می‌شود و به همین دلیل زمینه‌های خوب کاری را از دست می‌دهند.

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که در حال حاضر ده‌ها پوهنتون و موسسات شخصی در کابل و ولایات کشور فعالیت دارند.

پیش از این نیز برخی از فارغان این پوهنتون‌ها به‌خاطر عدم دریافت دیپلوم‌های تحصلی شان شکایت کرده بودند.

وزارت تحصیلات عالی نیز کندی در روند توزیع دیپلوم‌های تحصیلی را می‌پذیرد اما می‌گوید این وزارت تلاش می‌کند با استفاده از تکنالوژی جدید این روند تسریع گردد.

عارفه پیکار سخنگوی این وزارت روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

"در قسمت توزیع دیپلوم در موسسات خصوصی در این اواخر اقدامات جدی صورت گرفته و طرزالعمل توزیع دیپلوم به تمام موسسات خصوصی توزیع شده و توزیع دیپلوم هم آغاز گردیده و در پوهنتون‌های دولتی هم در تلاش هستیم تا استفاده از تکنالوژی جدید را بیشتر رونق بدهیم تا بتوانیم پروسه‌های طویل اداری را به پروسه‌های کوتاه مدت مُبدل سازیم."

خانم پیکار می‌گوید، طرزالعمل توزیع دیپلوم تحصیلی در پوهنتون‌های دولتی روشن است و در این زمینه کدام مشکلی وجود ندارد.

اما وی می‌گوید، طرزالعمل توزیع دیپلوم به تمام پوهنتون‌های شخصی داده شده تا بر اساس آن به جوانانی که از مونوگراف شان دفاع کرده‌اند دیپلوم توزیع گردد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG