لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۸

وزارت صحت عامه افغانستان واکسین جدید بنام "روتا" را معرفی کرد


وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که سالانه یک میلیون طفل زیر سن پنج سال در افغانستان به اسهال مصاب شده که در مجموع ۳۰ درصد آنان جان‌های‌ شانرا از دست می‌دهند.

مسئولان این وزارت روز شنبه در کابل به‌خاطر وقایه و جلوگیری از مرگ و میر اطفال از سبب مصاب شدن به اسهالات به‌خصوص اسهال "روتا" واکسین جدید را معرفی کردند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در این مراسم این واکسین را بسیار مهم خوانده و از خانواده‌ها خواست تا اطفال‌ شان را در برابر مکروب اسهال "روتا" در مراکز صحی واکسین نمایند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان

وی افزود:

"این ویروس تداوی ندارد دوا برایش وجود ندارد از همین خاطر این ویروس سبب مرگ و میر در اطفال می‌شد وزارت صحت عامه افغانستان به همکاری شرکای بین‌المللی‌ اش تصمیم گرفت که برای این ویروس که اکثراً سبب مرگ و میر اطفال زیر سن پنج سال می‌شد، این واکسین را معرفی کند، واکسین روتا نام داشته و برای اطفال زیر سن پنج سال می‌باشد."

آقای فیروز گفت واکسین "روتا" سر امروز هفتم دلو در تمامی مراکز صحی دولتی و خصوصی قابل دسترس بوده و از طریق دهن برای اطفال به شکل رایگان داده می‌شود.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که واکسین "روتا" دو بار برای اطفال تطبیق شده و هیچ نوع عوارض جانبی ندارد.

مسئولان این وزارت می‌گویند که هر دوز واکسین اسهال "روتا" دو دالر قیمت داشته و مصارف آن از سوی اتحادیه جهانی واکسین یا (گاوی) پرداخت می‌گردد.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه افغانستان مکروب اسهال "روتا" از طریق وسایل، مواد غذایی و نوشیدنی‌های ملوث با ویروس روتا، به اطفال انتقال می‌کند.

این در حالیست که تا اکنون در چوکات پروگرام ملی معافیت کتلوی وزارت صحت عامه ۱۲ نوع واکسین به مقابل ۹ مرض کشنده دوران طفولیت به شمول توبرکلوز، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، تیتانوس، زردی سیاه، انفلونزای تایپ ب، سینه و بغل و سرخکان شامل بوده‌است.

در مراسم معرفی واکسین اسهال "روتا" در وزارت صحت عامه افغانستان مسئولان سازمان صحی جهان و یونیسف نیز حضور داشته و پیرامون موضوع صحبت کردند.

ریچارد ریک رئیس سازمان صحی جهان در افغانستان گفت که باید به تمام اطفال در افغانستان توجه شده برای آنان این واکسین تطبیق گردد.

وی افزود:

"ما باید برای رسیده‌گی به مردم توجه خاص و بیشتر داشته باشیم، نه تنها در شهرها بلکه به مناطق دور دست نیز باید رسیده‌گی شود، ما باید از پالیسی تطبیق آن آگاه باشیم، بخاطری‌که اطفال افغان تا هنوز از سبب مصاب شدن به اسهال جان می‌دهند، در حالی‌که به واسطه واکسین می‌توان از آن جلوگیری کرد."

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید به اساس سروی‌های انجام شده حدود ۵۵ درصد اسهالات و ۳۶درصد مرگ و میر اطفال پائین تر از یک سال ناشی از ویروس "روتا" بوده و این ویروس سالانه سبب مرگ حدود ۴۵۰۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰۰ طفل در جهان می‌شود.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG