لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۱۵

عبدالله عبدالله: عدالت بالای برخی زندانیان محکوم به اعدام طالبان تطبیق خواهد شد


رئیس اجرائیه حکومت افغانستان می‎گوید، عدالت بالای شماری از زندانیان طالبان که به اعدام محکوم شده‎اند، تطبیق خواهد شد.

عبدالله عبدالله روز سه شنبه «۱۷ دلو ۱۳۹۶» این اظهارات را در جواب به سؤال خبرنگاران که آیا زندانیان طالبان اعدام خواهند شد یا نه؟ ابراز کرد.

وی اما در باره شمار طالبانی‎که عدالت بالای‌شان تطبیق خواهد شد، چیزی نگفت.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

عبدالله افزود:

"در مورد تعداد من صحبت نمی‎کنم چون مسئله مربوط به سیستم عدلی و قضایی افغانستان می‎شود، اما من در این شک ندارم که عدالت بالای تعدادی که به جنایات ضد بشری و ضد انسانی محکوم هستند تطبیق خواهد شد."

پیش از این عبدالعلیم کوهستانی رئیس محابس و توقیف خانه‎های وزارت داخله افغانستان در نشست عمومی مشرانو جرگه گفته‎است، حدود ۷۵۰ تن در زندان‎های کشور محکوم به اعدام هستند.

اما وی مشخص نساخته بود که چی تعداد این افراد زندانیان مربوط به گروه طالبان اند.

تا هنوز مقام‎های حکومت افغانستان به‌گونه رسمی نگفته‎اند که آیا حکم اعدام طالبان محکوم شده به اعدام از سوی رئیس جمهور توشیح شده‎است یا خیر؟

اما امروز یک منبع امنیتی که به دلیل محرمیت موضوع نخواست از وی نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، تا هنوز رئیس جمهور حکم اعدام زندانیان طالبان را توشیح نکرده‎است.

اما گروه طالبان با فرستادن یک پیام به رسانه‎ها گفته‎است، شماری از زندانیان این گروه که در زندان پلچرخی به سر می‎برند از اتاق‎های شان بیرون کشیده شده و گفته می‎شود که اعدام می‎شوند.

در پیام طالبان گفته شده که اگر زندانیان آنان اعدام شوند آنان در برابر ارگان‎های مربوط به عمل باالمثل متوسل خواهند شد.

اما عبدالله عبدالله روز سه شنبه که با خبرنگاران در کابل صحبت می‎کرد در باره این پیام طالبان گفته‎است، طالبان تا حال از جنایت دست برنداشته‎اند و این گروه در صفحه سیاه تاریخ قرار دارد.

در همین حال میرداد نجرابی رئیس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه افغانستان از احتمال حلق‌آویز شدن شماری از زندانیان طالبان استقبال می‎کند.

میرداد نجرابی
میرداد نجرابی

وی که با خبرنگار رادیو آزادی صحبت می‎کرد گفت:

"اعدام شدن طالبان محکوم شده به اعدام تأثیر مستقیم به روحیه مخالفان مسلح دولت دارد و قاطعیت دولت را نشان می‎دهد که در برابر مخالفان فروگذاشت نمی‎کند، همانگونه که مخالفان مسلح دولت بر مردم ملکی ما رحم نمی‎کند. این‎ها یعنی دولت نیز باید جنایت‌کاران را به جزای اعمال‌شان برساند."

آقای نجرابی همچنان می‎گوید، مردم افغانستان مطابق فیصله محاکم سه‌گانه دولت و نهادهای عدلی و قضایی انتظار این را دارند تا عاملین کشتار مردم اعدام شوند.

به‌گفته وی، اگر حکومت برای مبارزه با تروریزم قاطعیت دارد باید افراد محکوم شده به اعدام را حلق‌آویز کند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG