لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۱۵

حنیف اتمر با مسئولین اداره استخبارات عربستان روی کدام موضوعات بحث کرده‌است؟


مشاور امنیت ملی افغانستان با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی در ریاض دیدار کرده‌است.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی در جریان سفر اش به عربستان سعودی، با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی دیدار کرده و روی برخی مسایل مهم به توافق رسیده‌اند.

قادر شاه سخنگوی دفتر مشاور امنیت ملی به رادیو آزادی گفت که در این دیدار که روز سه شنبه «۰۱ حوت ۱۳۹۶» انجام شد، روی گسترش همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور، مبارزه مشترک علیه تروریزم و پروسه صلح افغانستان بحث شد.

قادر شاه
قادر شاه

او افزود:

"مشاور امنیت ملی افغانستان با مسئولین اداره استخبارات عربستان سعودی دیدار کرد، در این دیدار هر دو طرف روی بهتر شدن همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی بحث کرده که در نتیجه سبب بهتر شدن شریک کردن اطلاعات قابل ملاحظه میان دو طرف در زمینه مبارزه با تروریزم خواهد شد."

مشاور امنیت ملی افغانستان که به دعوت شهزاده عربستان روز یکشنبه راهی آن کشور شده، نا وقت روز دوشنبه با وزیر امور داخله عربستان سعودی همچنان دیدار کرده‌است.

گزارش‌ها می‌رساند، در این دیدار در مورد صلح، همکاری‌های امنیتی دو جانبه و آوردن تسهیلات به روند سرمایه‌گذاری افغان‌های مقیم عربستان سعودی بحث کردند.

قرار است آقای اتمر با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز دیدار کند.

در کنار همکاری در بخش‌های سیاسی، امنیتی و صلح، جلب کمک عربستان سعودی به هدف ایجاد اجماع کشورهای عربی علیه تروریزم بخش دیگر از هدف سفر اتمر به ریاض خوانده شده‌است.

به باور بسیاری‌ها، عربستان سعودی منحیث یک کشور اسلامی می‌تواند در کنار همکاری در بخش صلح و امنیت، در زمینه اقتصادی نیز با افغانستان همکاری کند.

پیش از این، مقام‎های افغان با در نظرداشت روابط خوب عربستان سعودی با پاکستان و نفوذ ریاض بالای طالبان ابراز امیدواری کرده بودند که عربستان سعودی در عرصه صلح و آشتی آنان با حکومت افغانستان کمک و همکاری کند.

در همین حال، شماری از کارشناسان سیاسی با توجه به نفوذ عربستان سعودی بالای پاکستان، امیدوار اند که ریاض بتواند در راستای صلح افغانستان نقش مهم را ایفأ کند.

حکمت‌الله حکمت یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی چنین گفت:

"عربستان سعودی یک کشور تأثیرگذار است، هم بالای پاکستان و هم بالای افغان‌ها، اما این تعلق به آقای اتمر و هیئت افغان دارد که می‌توانند عربستان را قناعت بدهند تا بالای پاکستان فشار عملی وارد کند و این کشور را مجبور کند تا بالای قوت‌های که نفوذ دارند آن‌ها را به میز مذاکره بکشاند."

آقای حکمت می‌گوید اگر عربستان سعودی بالای پاکستان مانند امریکا فشار بیاورد، این کشور مجبور می‌شود تا از حمایت تروریزم دست بردارد.

هرچند تا هنوز همکاری عربستان سعودی در این بخش‌ها چشمگیر نبوده‎است، اما حالا سفر محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان به آن کشور می‎تواند در این راستا امیدوار کننده باشد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG