لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۹

لاگارد: جنگ‎های تجارتی عواقب خیلی ناگوار بالای اقتصاد جهانی خواهد داشت


رئیس صندوق وجهی بین‎المللی هشدار داده‎است که جنگ‎های تجارتی می‎توانند عواقب خیلی ناگوار بالای اقتصاد جهانی داشته باشد.

کرستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس صندوق وجهی بین‎المللی هفتم مارچ در مورد احتمال عواقب خیلی ناگوار جنگ‎های تجارتی بالای اقتصاد جهانی هشدار داده، گفت:

"در صورتی‎که تجارت جهانی با این‎گونه اقدامات تحت سوال قرار داده شود، باعث کاهش رشد آن خواهد شد و کاهش در رشد تجارت، می‎تواند خیلی مهیب و ترسناک باشد."

لاگارد
لاگارد

این هشدار رئیس صندوق وجهی بین المللی بعد از آن صورت گرفت که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا با رد هراس در مورد جنگ تجارتی تعهد کرد که تعرفه‎های گمرکی بالای واردات فولاد و المونیوم را به این کشور افزایش خواهد داد.

انتظار می‎رود تصمیم در این مورد در یک اعلامیه هشتم مارچ در واشنگتن اعلان شود.

به گفته کرستین لاگارد در جنگ تجارتی که با افزایش تعرفه‎های گمرکی تغذیه شود، هیچکس برنده نخواهد شد.

بعد از آن‎که اداره رئیس جمهور امریکا گفت، تعرفه‎های شدید گمرکی افزایش ده درصد بر واردات المونیوم و ۲۵ درصد بر واردات فولاد را به این کشور آماده می‎سازد، دونالد ترمپ در هفته گذشته از طریق تویتر نوشت که در جنگ‎های تجارتی می‎توان به ساده‎گی برنده شد.

دونالد ترمپ
دونالد ترمپ

این حرکت آقای ترمپ می تواند بازیگران عمده اقتصادی از روسیه و چین تا اتحادیه اروپا و چاپان را متاثر ساخته، باعث غوغای اقتصادی و تهدید در روابط با اتحادیه اروپا، چین و سایر کشورها شود.

به گفته کرستین لاگارد (Christine Lagarde)، صندوق وجهی بین المللی در مورد اتخاذ این تصمیم نگران بوده، از جوانب می‎خواهد از طریق مذاکرات و مشورت به یک توافق دست یابند.

کرستین لاگارد همچنان گفته‎است، نا امیدی دونالد ترمپ را از سیستم جهانی تجارت درک می‎کند. به گفته وی دونالد ترمپ دلایل خودش را دارد، چون هستند کشورهای که توافقات تجارتی را همیشه احترام نمی‎کنند.

به تاریخ هفتم مارچ اداره رئیس جمهور ایالات متحده گفت، احتمال دارد به خاطر نیاز به حراست از امنیت ملی امریکا، برخی متحدان نزدیک این کشور مانند مکسیکو و کانادا از این تعرفه‎ها مستثنی قرار داده شوند.

XS
SM
MD
LG