لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۶

بیش از دو میلیون مواشی جوزجان به‌خاطر نبود علوفه کافی با خطر مرگ مواجه‌اند


عکس از دشت‌های کندز

برخی از مالداران جوزجان از کمبود علوفه حیوانی در سال روان در چراگاه‎های این ولایت اظهار نگرانی نموده می‎گویند که چراگاه‎های ولایت جوزجان به دلیل خشکسالی، خالی از پوشش گیاهی بوده و مواشی مالداران به کمبود علوفه مواجه اند.

حاجی بریالی یک تن از مالداران دشت لیلی جوزجان که به‌خاطر خریداری کاه به بازار کاه فروشی شبرغان آمده بود از خشکسالی شکایت نموده چنین گفت:

"کم از کم دو میلیون گوسفند تنها در سطح ولایت جوزجان در خطر مرگ قرار گرفته‎است. در حالی‎که در دشت هیچ علف سبز نکرده، بارنده‎گی نشده است. ما امروز به بازار آمدیم یک راس گوسفند ما را که ارزش ۱۰ هزار افغانی داشت حالا به ۸۰۰ افغانی طلب می‎کنند و قیمت یک بوری کاه از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ افغانی بالا رفته‎است."

دشت های کندز
دشت های کندز

سخی‌داد یک تن دیگر از مالداران دشت کپه‌دار شبرغان نیز گفت:

"در روی زمین هیچ چیزی نیست غیر از خاک، گوسفندان ما چی بخورند؟ دولت باید غم ما را بخورد."

در همین حال انجنیر عبدالرحمان محمودی معاون و سرپرست ولایت جوزجان به روز چهارشنبه «۱۵ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت متأسفانه شغل مالداری ولایت جوزجان نگران کننده بوده و امکاناتی‎که مردم در دست دارند شاید پاسخ‌گوی ۵۰ هزار مواشی هم نباشد.

وی گفت سروی که به تازه‎گی انجام یافته بیش از دو میلیون مواشی در سطح ولایت جوزجان ثبت اداره زراعت و مالداری این ولایت گردیده‎اند.

جوزجان
جوزجان

او افزود:

"اگر در این زمینه توجه جدی از سوی حکومت مرکزی صورت نگیرد تا یک دهه دیگر شغل مالداری در این ولایت عقب رفته و از بین خواهد رفت."

موجودیت چراگاه‎های وسیع در جوزجان به پیشه مالداری در فصل‎های مختلف سال برای تربیه و رشد مواشی مناسب دیده شده‎است.

به‌گفته مسئولان شغل مالداری موجود در این ولایت شامل حیواناتی مانند گوسفند، بز، گاو، شتر، اسپ و الاغ می‎باشد که از سوی مردم به شکل سنتی تربیه و نگهداری می‎شوند.

گزرش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG