لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۶

ترمپ: روسیه و ایران به دلیل دفاع از جانوری مانند بشار اسد مسئول اند


بمباردمان شهر دوما توسط قوای هوایی رژیم سوریه

رئیس جمهور ترمپ در صفحه تویترش نوشته است "رئیس جمهور پوتین و ایران به دلیل دفاع‌شان از جانوری مانند بشار اسد، مسئول اند و بهای بزرگ پرداخته خواهد شد."

این اظهارات ترمپ بعد از آن ایراد شده‌است که فعالین اپوزیسیون و عمله نجات در سوریه گفتند، ده‌ها تن در اثر حمله کیمیاوی مظنون در منطقه دوما که آخرین محل تحت کنترول اپوزیسیون در غوطه شرقی است، کشته شده‌اند.

اولین عملۀ نجات مربوط به اپوزیسیون سوریه که تحت نام کارمندان دفاع از غیر نظامیان در حالات اضطرار فعالیت داشته و به کلاه سفید‌ها شهرت دارند، گفتند:

"یک هلیکوپتر ناوقت روز شنبه بیرل مملو از مواد زهری را بر منطقه دوما پرتاب کرد که منتج به خفه شدن و نفس تنگی شماری تا حد مرگ شد."

گزارش‌های دیروز در مورد شمار دقیق قربانیان حمله ادعا شدۀ کیمیاوی روز شنبه در دوما، ضد و نقیض بودند و عملۀ نجات مشهور به دفاع از غیر نظامیان در حالات اضطرار شمار کشته شده‌گان را بین ۴۰ تا ۷۰ تن خواند.

به‌گفته این گروه، در قربانیان نشانه‌های از حملۀ کیمیاوی دیده می‌شود، از دهن آن‌ها کف آمده و مردمک چشم‌های‌شان به شکل غیر عادی بزرگ شده بودند.

این گزارش‌ها تا حال از سوی کدام منبع مستقل تأیید نشده‌است و روسیه و رژیم اسد آن را تقلبی خوانده‌اند.

ولی رئیس جمهور ترمپ گفته‌است نیروهای اسد دسترسی تیم‌های صحی و مفتشین سلاح کیمیاوی را به دوما مانع شده‌اند.

ترمپ در یک تویت دیگر نوشته است:

"منطقه که در آن جنایات ارتکاب یافته‌است مسدود بوده و توسط نیروهای حکومتی سوریه محاصره شده است، منطقه را فوراً به روی کارمندان صحی و برای تحقیقات باز کنید، یک فاجعه بشری دیگر بدون کدام دلیل، این کاملاً رقتبار است."

از سوی دیگر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم هفته‌وار دعاخوانی دیروز در واتیکان گفت:

"خبرهای رقتبار از بمبارد سوریه رسیده که ده‌ها کشته بجا گذاشته‌است، اکثر قربانیان زنان و اطفال اند، خبر متأثر شدن شماری زیاد از بمب مملو از مواد کیمیاوی. ما برای همه قربانیان و خانواده‌های عزادار دعا می‌کنیم."

از سوی دیگر اتحادیه اروپا دیروز گفت، شواهد نشان دهندۀ یک حمله کیمیاوی دیگر توسط رژیم سوریه است.

این اتحادیه دیروز خواهان یک پاسخ بین‌المللی شده و از ایران و روسیه خواست به‌حیث حامیان رژیم اسد از نفوذشان استفاده نموده، جلو حملات بیشتر کیمیاوی را در سوریه بگیرند.

ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه ناوقت دیروز گفت، کشورش از شورای امنیت ملل‌متحد خواسته است برای بررسی از حادثه روز شنبۀ غوطه شرقی جلسه فوری را دایر کند.

وزارت خارجه روسیه بر ضد هر نوع اقدام نظامی بر اساس بهانه‌های تقلبی هشدار داده و دیروز گفت، مداخله کاملاً غیر قابل قبول است و می‌تواند منتج به بدترین عواقب گردد.

این وزارت در اعلامیۀ، گزارش‌ها در باره حمله کیمیاوی در منطقه دوما را معلومات نادرست و تحریک‌آمیز خوانده‌است که هدف آن توجیه حملات احتمالی از خارج است.

ایران نیز دیروز این اتهامات را رد نموده آن را دسیسه علیه رزیم اسد و بهانۀ برای اقدام نظامی غرب علیه رژیم سوریه خواند.

XS
SM
MD
LG