لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۴

حضور دختران در امتحان کانکور ولایت کاپیسا افزایش یافته‌است


منابع مسئول در ولایت کاپیسا می‎گویند، برای راه‌یابی به پوهنتون دولتی در امتحان کانکور حضور دختران نسبت به سال‎های گذشته چشمگیر و پر رنگ بود.

بر اساس معلومات مسئولین ریاست پوهنتون البیرونی واقع در ولایت کاپیسا در امتحان کانکور امسال حدود ۳۵۰۰ تن برای راه‌یابی به تحصیلات عالی در امتحان کانکور اشتراک کردند که ۹۰۰ تن آنان را دختران تشکیل می‎دادند.

داکتر ضیاالرحمن رئیس پوهنتون البیرونی در این مورد در صحبت به رادیو آزادی گفت که حضور دختران در این امتحان افزایش ۳۰ درصدی را نسبت به سال‎های گذشته نشان می‎دهد.

کاپیسا
کاپیسا

او گفت:

"روند بایومتریک‌شان متوالی و پی در پی بود و بعد از ختم این روند امتحان کانکور شروع شد ۳۴۰۰ نفر اشتراک کرده بودند که حدود ۹۰۰ نفر آن دختر خانم‎ها و متباقی آن را پسرها تشکیل می‎داد که پروسه اخذ امتحان از لحاظ روند اخذ امتحان و از نظر امنیتی بسیار به خوبی به پیش رفت و حضور دختر خانم‎ها در ولایت کاپیسا در امتحان کانکور نسبت به سال‎های پیش افزایش یافته بود و حضور شان بیشتر بود."

با این حال شماری از جوانان اشتراک کننده در امتحان کانکور امسال از روند اخذ امتحان راضی بوده و شفافیت این پروسه را قناعت‌بخش می‎دانند.

آنان می‎گویند:

"اسمم احمد شاکر است، روند امتحان کانکور بسیار خوب بود ما ساعت هشت صبح به صحن امتحان وارد شدیم و بعد از ترتیب و تنظیم فضای امتحان ساعت ۱۱ امتحان را شروع کردیم و امتحان خیلی شفاف بود. کسی که درس خوانده بود به آرزویش می‎رسد و من هم ۹۰ درصد مطمئن استم که در انتخاب‎های خود کامیاب می‎شوم."

یک امتحان کانکور در افغانستان
یک امتحان کانکور در افغانستان

"اسمم احمد شکیب است؛ روند اخذ امتحان کانکور بسیار شفاف بود و به نظر من بهترین امتحان بود که در این امتحان کسی که درس خوانده بود می‎توانست که به رشته دلخواه خود برسد و کامیاب شود. در سال‎های پیش یک نفر می‎توانست که به جای شخص دیگر امتحان بدهد و امسال خوشبختانه این مشکل در امتحان کانکور ولایت ما وجود نداشت."

پوهنتون البیرونی یگانه نهاد تحصیلی دولتی نسبتاً با ظرفیت است که سالانه صدها تن از جوانان از ولایت‎های مختلف در بخش‎های گوناگون در آن مصروف فراگیری تحصیلات عالی اند.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG