لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۸

امیدواری اتاق تجارت و صنایع بعد از افتتاح بندر غلام خان در خوست!


اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که استفاده معیاری و غیر سیاسی از بندر غلام خان می‌تواند در تجارت و اقتصاد افغانستان و پاکستان نقش مهم داشته باشد.

یک روز پس از آن‌که رئیس جمهور غنی خواستار غیر سیاسی شدن بندرغلام خان شد، اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که بهره‌گیری درست اقتصادی از این بندر صادرات و واردات با پاکستان را افزایش می‌دهد.

بهره‌گیری درست اقتصادی از این بندر صادرات و واردات با پاکستان را افزایش می‌دهد.

صیام‌الدین پسرلی سخنگوی این اتاق روز چهارشنبه «۲۲ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که بندرغلام خان در ولایت خوست برای مردم و تجار افغانستان و پاکستان از اهمیت به سزای اقتصادی برخوردار است.

صیام الدین پسرلی
صیام الدین پسرلی

وی از حکومت‌های افغانستان و پاکستان خواست تا این بندر را معیاری ساخته و از آن در اهداف سیاسی استفاده نشود.

او افزود:

"توسط این بندر ما می‌توانیم که صادراتی خوبی به پاکستان داشته باشیم، سرمایه‌گذاری‌های مشترک را جلب نماییم و تسهیلات بیشتری را در زمینه تجارت به میان آوریم. تقاضای ما از هر دو حکومت این است که به دور از مسایل سیاسی سهولت‌های بیشتری را ایجاد کنند."

بندرغلام خان در ولایت خوست پس از حدود چهار سال ماه گذشته باز شد، اما پس از چند روز حکومت افغانستان آن را به دلیل آنچه فعالیت‌های ساخت و ساز دانسته شد، بست.

بندرغلام خان بیش از ۲۰۰ کیلومتر نسبت به بنادر تورخم و سپین بولدک با بندر کراچی فاصله کمتر دارد و می‌تواند در داد و ستد تجارتی میان افغانستان و پاکستان مفید واقع شود.

اما یکی از شکایت‌های تجار افغان همواره این بوده که اختلافات سیاسی میان افغانستان و پاکستان بر بنادر و فعالیت‌های تجارتی میان دو کشور سایه افگنده و حتی در برخی موارد سبب بسته شدن بنادر نیز شده‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در سفر اخیرش به ولایت خوست خواستار غیر سیاسی شدن بندرغلام خان گردید و گفت تا هنگامیکه این بندر غیر سیاسی نشود، بازگشایی آن بی‌فایده است.

در این حال تاج محمد اکبر از کارشناسان اقتصادی افغان می‌گوید که استفاده درست از بندرغلام خان تجارت و ترانزیت میان افغانستان و پاکستان را بیشتر رونق می‌دهد.

او افزود:

"مصارف ترانسپورت را کاهش می‌دهد و به جای این‌که از بنادر شرق یا غرب اموال تجارتی به افغانستان وارد و یا از این کشور صادر شود، این بندر در وسط قرار دارد و از آن بهتر استفاده شده می‌تواند. باید مصارف ترانسپورت در نظر گرفته شود، اما در کنار آن باید ناسازگاری‌های که وجود دارد از آن جلوگیری شود."

هرچند واردات افغانستان نسبت به سال‌های گذشته از پاکستان کاهش یافته، اما مقامات افغان می‌گویند که هنوز نیز بخش عمده تجارت افغانستان با پاکستان صورت می‌گیرد.

از سوی هم اجمل حمید عبدالرحیم‌زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که یک هیئت از نهادهای مختلف حکومتی کار می‌کند تا بندر غلام‌خان را معیاری ساخته و تجهیزات لازم را برای خدمات بهتر در این بندر جابه‌جا سازد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG