لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۳

وزارت داخله: در حمله طالبان بالای ولسوالی خواجه عمری غزنی ۷ تن کشته شده‌اند


وزارت داخله افغانستان می‌گوید ولسوالی خواجه عمری غزنی را دوباره از نزد طالبان مسلح تصرف کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی می‌گویند پس از حمله شب گذشتۀ طالبان مسلح بالای ولسوالی خواجه عمری غزنی ضمن تلفات، تعمیر ولسوالی نیز به آتش کشیده شده‌است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز پنجشنبه «۲۳ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت، نیرو های تازه نفس به ولسوالی خواجه عمری رسیده و اکنون وضعیت تحت کنترول است.

نجیب دانش
نجیب دانش

او افزود:

"از اثر اصابت یک راکت بالای ساختمان ولسوالی خواجه عمری، به‌شمول ولسوال هفت تن کشته شده، تعمیر ولسوالی سوخته است، نیرو های کمکی هم از طرف شب فرستاده شد."

این در حالیست که طالبان شب گذشته بر ساختمان ولسوالی خواجه عمری غزنی حمله گروهی کردند که به‌گفته شورای ولایتی غزنی این ولسوالی برای چند ساعت در کنترول طالبان مسلح بود.

مقام‌های امنیتی ضمن کشته شدن ۷ تن، زخمی شدن ۹ تن را نیز تأیید کرده‌اند.

اما امان‌الله کامرانی معاون شورای ولایتی غزنی شمار کشته شده‌ها را ۲۳ تن خوانده است.

مقام‌های امنیتی غزنی هم در صحبت با رسانه‌ها، رقم تلفات را بیشتر از ارقام ارائه شده از سوی وزارت داخله گفته اند.

در همین حال محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی سقوط ولسوالی مذکور را رد می‌کند، اما می‌گوید که طالبان از فاصله دور با استفاده از سلاح‌های سنگین به‌شمول توپ ۸۲ ملی متری بالای ولسوالی خواجه عمری انداخت کردند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح در خبرنامه که به رادیو آزادی فرستاده‌است می‌گوید که ولسوالی مذکور برای چند ساعت در تصرف درآوردند و مهمات زیاد را با خود برده اند.

از سوی هم شماری از کارشناسان امنیتی جنگ جبهه‌یی اخیر طالبان را نگران کننده دانسته و می‌گویند که ظاهراً معلوم می‌شود که طالبان به صلح علاقه‌مندی ندارند.

یوسف امین زازی یکی از این کارشناسان چنین گفت:

"طالبان در این اواخر تاکتیک جنگی‌شان را تبدیل کرده‌اند، آن‌ها به شکل گروهی بالای پوسته‌ها و ولسوالی‌ها حمله می‌کنند این مسئله نگران کننده‌است، اما حکومت باید از مال و جان مردم دفاع کند."

به‌گفته آقای زازی، قربانی بزرگ جنگ جاری در کشور را مردم می‌پردازد و با توجه به این مسئله طرف‌های درگیر جنگ به جای تغییر تاکتیک جنگی باید به خواست مردم که صلح است، تمرکز کنند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG